Kemal Kılıçdaroğlu’na Yeni Başdanışman: Jeremy Rifkin

Gündemin dikkat çeken isimleri arasında ilk sırada yer alan Kılıçdaroğlu’na Yeni Başdanışman Jeremy Rifkin hakkında merak edilenler sizlerle.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Aralık 2022 Cumartesi günü İstanbul’da, “İkinci Yüzyıla Çağrı Toplantısı”nda partisinin “vizyon belgesini” açıklayacak. Açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun yanında “İkinci Yüzyıla Çağrı Grubu” bulunacak. Grubun başına ise eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu dünya liderlerine danışmanlık yapan Jeremy Rifkin getirildi. 

Jeremy Rifkin kimdir?

Jeremy Rifkin, 26 Ocak 1945 senesinde Colorado’da dünyaya geldi, Chicago, Illinois’de büyüdü. 1967’de Pennsylvania Üniversitesi Wharton İşletme Okulu’ndan ekonomi derecesi ile mezun oldu. Daha ileri ki senelerde ise Massachusetts’teki Tufts Üniversitesi’ndeki Fletcher Hukuk ve Diplomasi Okulu’ndan uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesi aldı. Rifkin, yazar, ekonomi ve toplum kuramcısı, aktivist ve danışman olarak biliniyor. Bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, işgücü, toplum ve çevre üzerindeki etkisi hakkında çok satan 20 kitabın yazarı olan Rifkin’in kitapları 35 dile çevrildi. 

Rifkin, dünyanın pek çok yerinde iş, hükümet, emek ve sivil toplum forumlarında sık sık konuşmacı olarak bulunuyor. Rifkin’in sürdürülebilir, karbon sonrası ekonomik çağ vizyonu, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından onaylandı ve dünya liderleri tarafından benimsendi.

Hangi ülkelere danışmanlık yaptı?

Rifkin, Wharton Okulu’nda 1994 senesinde üst düzey yönetim için dersler vermeye başladı, 2000’li yıllardan itibaren danışmanlık yapmaya başladı. Rifkin’in danışmanlık yaptığı çevreler arasında Avrupa Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, İspanya bulunuyor. Rifkin, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Slovenya Başbakanı Janez Janša’ya Avrupa Konseyi Dönem Başkanlıkları sırasında ekonomi ile ilgili konularda danışmanlık yaptı.

Rifkin, 1968-1969’daki ABD savaş suçları hakkında rapor vermeye istekli Vietnam Savaşı gazilerinden oluşan Yurttaşlar Komisyonu’nu kurdu. Ülkelerin yanı sıra Rifkin, dünyanın önde gelen 100 yenilenebilir enerji şirketi, inşaat şirketi, mimarlık firması, emlak şirketi, bilişim şirketi, enerji ve kamu hizmeti şirketi ve ulaşım şirketinden oluşan Üçüncü Sanayi Devrimi Küresel CEO İş Yuvarlak Masası’nın kurucusu ve başkanı. Sürdürülebilir, karbon sonrası ekonomik çağ vizyonu, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından onaylandı ve bu önerileri dünya liderleri tarafından benimsendi.

01 Ara 2022 - 07:16 - Siyaset