Temmuzda Asgari Ücrete Ne Kadar Ara Zam Yapılacak?

Vedat Işıkhan'ın işçi ve işveren taraflarına yapacağı çağrıyla birlikte komisyon resmi olarak çalışmalarına başlayacak. Peki, yeni asgari ücret ne olacak ?

Temmuz ayında yapılacak olan ara zam görüşmeleri için gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na çevrildi. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın işçi ve işveren taraflarına yapacağı çağrıyla birlikte komisyon resmi olarak çalışmalarına başlayacak. Peki, yeni asgari ücret ne olacak ve işçi ile işveren tarafı ne talep edecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarına başlayacağını belirtti.

Komisyon, işçi, işveren ve hükümet tarafından 5'er üyeyle temsil ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın önümüzdeki günlerde işçi ve işveren temsilcilerini davet etmesiyle birlikte yeni asgari ücret tespit süreci resmi olarak başlayacak. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün genel kurul toplantısı için gittikleri Cenevre'den dönerek ülkelerine geri döndüler. Asgari ücretle ilgili gayri resmi ilk temas, TÜRK-İŞ ve TİSK heyetlerinin yeni Çalışma Bakanı Işıkhan'ı "hayırlı olsun" ziyaretinde gerçekleşecek. Komisyon toplantılarının ise gelecek hafta başlaması planlanıyor.

Daha önce Asgari Ücret Tespit Komisyonu genellikle 4 toplantı sonrasında yeni asgari ücreti belirliyordu. Ancak, geçen yıl temmuz ayında ara zam görüşmeleri iki toplantıda tamamlandı ve aralık ayında üç toplantı gerçekleştirildi. Bu yılki görüşmelerin de hızlı bir şekilde tamamlanarak Kurban Bayramı'ndan önce yeni asgari ücretin ilan edilmesi bekleniyor.

Yeni Asgari Ücret Ne Olur?

Gültepe'nin talebi, net asgari ücretin maksimum 9.300 lira olmasını öngörüyor. Ancak asgari ücret aralık ayında belirlendiğinde, dolar bazında cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi olarak ilan edildi ve o zamanlar 455 dolara denk geliyordu.

Son günlerde döviz kuru yeniden hareketlenmeye başladı. Yılbaşındaki 455 dolar seviyesini koruyabilmek için net asgari ücretin en az 10.600 lira olması gerekmektedir.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, seçim öncesi yaptığı açıklamalarda asgari ücretin yaklaşık 500 dolar olacağını belirtti. Ancak, döviz kuru çok hızlı bir şekilde hareketlendiği için 500 dolar, Salı günüki kura göre 10.800 lira iken, dünkü kura göre 11.600 lira oldu.

Döviz kuru dalgalanmalarının komisyon toplantıları sırasında da devam etmesi durumunda farklı asgari ücret tutarları da gündeme gelebilir.

08 Haz 2023 - 13:37 - Ekonomi