İstanbul'da 1100 Yıllık İncil Ele Geçirildi

3 farklı adrese yapılan baskınlarda, yasa dışı yollarla temin edildiği değerlendirilen tarihi eserlere alıcı arayan 4 şüpheli şahıs yakalandı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, 3 farklı adrese yapılan baskınlarda, yasa dışı yollarla temin edildiği değerlendirilen tarihi eserlere alıcı arayan 4 şüpheli şahıs yakalandı. Operasyonlarda, Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu düşünülen 101 adet sikke ile İbranice yazılı olduğu tahmin edilen 1100 yıllık bir İncil ele geçirildi.

İstanbul'da gerçekleştirilen operasyonda, tarihi eser kaçakçılarına yönelik yapılan çalışmalarda 1100 yıllık bir İncil'in ele geçirildiği açıklandı. İncil'in İbranice yazılı olduğu belirtilirken, aynı operasyonda Roma ve Bizans dönemlerine ait 101 adet sikke de bulundu.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 4 kişinin ellerinde bulunan İbranice yazılı İncili 500 bin dolar karşılığında satmak için alıcı aradıkları bilgisine ulaştı. Yapılan çalışmalar sonucunda, şüphelilerin Eyüpsultan'da yaşadığı tespit edildi. Jandarma ekipleri, şüphelileri suçüstü yakalayabilmek için tarihi eseri satmak için alıcılarla buluşacaklarını anladıklarında Eyüpsultan'da bulunan 3 ayrı adrese operasyon düzenledi.

Operasyonda, Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu düşünülen 101 adet sikke ve 1100 yıllık olduğu değerlendirilen İbranice yazılı 28 sayfalık bir İncil ele geçirildi. Yakalanan 101 adet sikke İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'ne teslim edildi. İncil ise dini motifli olduğu için İstanbul Yazma Eserler Başkanlığı tarafından incelenmek üzere gönderildi. Şüpheliler K.A., M.K., R.K. ve D.B. ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildi.

11 Haz 2023 - 13:44 İstanbul- Asayiş