ASKİ yetkilileri Kurban Bayramı öncesi vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı!

Yetkililer, kurban atıklarının dere yatakları ile atık su (kanalizasyon) ve yağmur suyu hatlarına atılmaması çağrısında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) yetkilileri, Kurban Bayramı’nda vatandaşlardan atıklarını kanalizasyon ve dere yataklarına değil belediyelerin gösterdiği alanlara bırakmaları çağrısında bulundu.

“HALK SAĞLIĞI İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR”

Başkentin atık ve yağmur suyunu toplayarak arıtma tesislerine ileten kanalizasyon hatlarının atılan kurban atıkları ve çöpler nedeniyle tıkandığına dikkat çeken yetkililer, “Ne yazık ki bazı vatandaşlarımız kanalizasyon hatlarını çöplük gibi kullanıyor. Yağmur hatlarına atılan çöpler akışı engelleyerek kısa sürede tıkanmalara, kanal taşmalarına ve su baskınlarına neden oluyor. Dereler ve kanalizasyon hatları çöp alanı değildir. Buraların çöp alanı olarak kullanılması maddi kayıp yarattığı gibi halk sağlığı açısından da risk oluşturuyor” diye konuştular.

Kentin dört bir yanında kanalizasyon hatları, mazgallar ve dere yataklarının periyodik bakım ve temizliklerinin yapıldığına dikkat çeken yetkililer açıklamalarına şöyle devam ettiler:

“Bakım, onarım ve temizlik ekiplerimizle Kurban Bayramı öncesinde de atık ve yağmur suyu taşıyan kanallarda son teknolojiyle üretilen araçlarla kapsamlı bir temizlik çalışması yaparak tüm önlemleri alıyoruz. Ancak sokaklardaki mazgalların bazılarının sökülerek içlerine inşaat atıklarından evsel atıklara kadar her türlü çöpün atıldığını tespit ediyoruz. Kurban atıklarının kanallara atıldığına tanık oluyoruz. Başkentlileri kurban atıklarını dere yatakları, mazgallar, atık su ve yağmur suyu hatlarına atmamaları konusunda duyarlı olmaya ve hassasiyet göstermeye davet ediyoruz.”

SU TASARRUFU ÇAĞRISI

Başkentlilere bayram boyunca suyu tasarruflu kullanmaları konusunda da uyarılarda bulunan yetkililer, “Her bir damlası kıymetli olan suyumuzu kullanırken bugünü, yarınları ve komşularımızı düşünerek hareket etmeliyiz. Lütfen suyumuzu bilinçli tüketelim, tasarrufu ön planda tutalım” dediler.

# Ankara

22 Haz 2023 - 14:31 Ankara- Gündem