ÖDEMELER BAŞLIYOR! 3 Temmuz 2023 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Belli Oldu

Uzun süredir evde bakım parası alan vatandaşlarımızın merak içerisinde araştırdığı 3 Temmuz 2023 ödemelerini sizler için derledik.

Evde bakım maaşı yatan iller en güncel listesi Bakanlık tarafından her ay kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşılıyor. Ekonomik ve sağlık açısından belirli şartlara sahip vatandaşların alabildiği evde bakım maaşları asgari ücrete yapılan zammın ardından 2023 yılında 3 bin 336 TL olan evde bakım maaşı 2023 yılında 4.170 TL olarak ödenecek.. İşte,  e-devlet evde bakım maaşı sorgulama sayfası ve 3 Temmuz 2023 evde bakım maaşı yatan iller güncel listesine ilişkin detaylar…

2023 Temmuz ayı evde bakım maaşları yattı mı ?

Sitemizi ve haberlerimizi takip ederek, Bu ay evde bakım maaşları hangi illerde yattığını, yatan illerin isimlerini öğrenebilirsiniz.  

1- 

2-

Evde bakım maaşı ne kadar oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2022 senesi sonu enflasyonu yüzde 64,27 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise bu oranı yüzde 137,55 olarak hesapladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum" dedi.

2022 yılında  3 bin 336 TL olan evde bakım maaşı 2023 yılında 4.170 TL olarak ödenecek..

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ (E-DEVLET)

Evde bakım maaşı, Türkiye'de yaşlı veya engelli bireylerin evlerinde bakım hizmeti alabilmeleri için devlet tarafından verilen bir destek programıdır. Bu program sayesinde ihtiyaç duyan bireylere hem maddi hem de manevi olarak destek sağlanır.

Evde bakım maaşı almak için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

  • 65 yaşını doldurmuş olmak
  • Ağır engeli olanlar
  • Sağlık durumu itibariyle korunmaya muhtaç durumda olanlar
  • En az yüzde 50 engelli raporuna sahip olanlar
  • Bu şartları sağlayan kişiler, evde bakım hizmeti alabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya Aile,
  • Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri'ne başvuruda bulunabilirler.
  • Başvuru işlemleri sırasında, kişinin gelir durumu da dikkate alınır. Gelir durumu düşük olan kişilere daha yüksek tutarda destek verilirken, orta ve yüksek gelirli aileler için destek miktarı daha düşük olabilir.

Evde bakım maaşı, ihtiyaç duyulan tüm malzemelerin temini, günlük yemek ve hijyen hizmetlerinin sağlanması, hasta bakımı ve refakatçilik hizmetleri gibi alanlarda destek sağlar. Ayrıca evde bakım hizmeti alacak kişinin, evinde uygun yaşam koşullarının da bulunması gerekmektedir.

Sonuç olarak, Türkiye'de evde bakım maaşı alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu destek programı, ihtiyaç duyan bireylerin evlerinde bakım hizmeti alarak daha rahat bir hayat sürmelerine yardımcı olur.

02 Tem 2023 - 12:47 - Ekonomi