Memur Zammı Belli Oldu Mu? Son Dakika Memur Maaş Zammı!

2024 ve 2025 yıllarında memur ve memur emeklilerine ne kadar zam yapılacağı açıklandı. hakemler kurulunun toplantı sonrası açıkladığı memur zam oranları nedir? İşte detaylar...

Kamu çalışanları için toplu sözleşme imzaları tamamlandı. Ancak bazı maddelerde anlaşma sağlanamadı. Bu durumda, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girdi. Hakem Kurulu, 11 üyeli ve Sayıştay Başkanı Metin Yener liderliğinde dört kez toplantı yaptı. Süreç, Hakem Kurulu’nun kararıyla sonuçlandı. İşte memurların merakla beklediği o zam miktarı ve daha fazlası...

Memur Zammı Ne Kadar Oldu?

Hakem Kurulu, memur ve emeklilerin zam oranını belirledi. Son toplantısını bugün yapan Hakem Kurulu, 2024 ve 2025 yılları için zam oranlarını şöyle açıkladı:

  • 2024 yılında ilk yarıda yüzde 15, ikinci yarıda yüzde 10 zam yapılacak.
  • 2025 yılında ise ilk yarıda yüzde 6, ikinci yarıda yüzde 5 zam uygulanacak.

Hükümet Zam Teklifini Korudu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün yapılan toplantıda zam teklifini değiştirmedi. 17 Ağustos’ta verdiği son teklifi bugün de sürdürdü. Zam oranlarında herhangi bir farklılık olmadı. 

Kamu İşveren Heyeti'nin Teklifleri Neydi?

Hükümet, 14 Ağustos'taki ilk teklifinde 2024'ün ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklif etmiş, 17 Ağustos'ta ise teklifini 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde değiştirmişti.

Memurlar Ne Teklif Etmişti?

Memur-Sen’in memur ve memur emeklilerine yönelik zam taleplerini belirtiyor. Konfederasyon 2024 yılı için her üç ayda bir farklı oranlarda artış istiyor. Buna göre, ilk üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15 ve son üç ayda yüzde 10 zam talep ediyor. Refah payı da bu oranlara dahil. Konfederasyon 2025 yılı için ise her altı ayda bir farklı oranlarda artış istiyor. Buna göre, ilk altı ayda yüzde 25, ikinci altı ayda yüzde 15 zam talep ediyor. Refah payı da bu oranlara dahil.

Enflasyon Farkı Ödenecek Mi?

Kamu görevlileri ve emekli memurlar, toplu sözleşme gereği aldıkları zam miktarına ek olarak, her 6 ayda bir enflasyon farkı alacaklar. Eğer 6 aylık enflasyon oranı, önceden belirlenmiş olan zam oranını aşarsa, bu fark kadar ek ödeme yapılacak. Ancak refah payı talebi kabul edilmemiş bulunuyor.

Kurulda bulunan 6 üye, hükümetin sunduğu teklifi olduğu gibi onaylama yönünde oy kullanırken, 5 üye ise ret oyu verdi. KESK temsilcisi ise oylamaya katılmadı.

Toplu sözleşme hükümleri uyarınca, alınan karara karşı itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Kamu İşveren Heyeti ile konfederasyonlar arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda kabul edilen 50 madde, tüm üyelerin oybirliğiyle kabul edildi.

31 Ağu 2023 - 14:47 - Gündem