2023 Nobel Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu! Drew Weissman ve Katalin Kariko Kimdir?

mRNA aşılarının oluşturulmasına imkan veren yöntemi bulan bilim insanları, Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü kazandı.

Nobel Ödülleri her yıl ilgiyle takip ediliyor. Her gün bir kategoride verilen ödüllerin hangi çalışmalara layık görüldüğü İsveç’in başkentindeki Karolinska Tıp Üniversitesinde 50 profesörden oluşan Nobel Meclisi tarafından duyuruluyor. 2 Ekim Pazartesi günü tıp veya fizyoloji alanındaki Nobel Ödülü ile başlayan ödüller, fizik, kimya, edebiyat, barış ve ekonomi dallarındaki ödüllerle devam edecek. 1901 yılından beri verilmekte olan Nobel Ödülleri 9 Ekim’e kadar hafta içi her gün bir açıklama ile sona erecek.

2023 Nobel Tıp Ödülü Verildi!

mRNA aşılarının oluşturulmasına imkan veren yöntemi bulan bilim insanları, Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü’nü kazandı. Covid-19 nedeniyle hayatımızda yer edinen mRNA aşılarının geliştirilmesinde kritik rol oynayan keşiflerin sahipleri Sagan ve Pensilvanya Üniversitesinde profesör olan Katalin Kariko ve Pensilvanya Üniversitesinde araştırmalarını yapan Drew Weissman oldu.

Katalin Kariko Kimdir?

Szeged Üniversitesi Biyolojik Araştırmalar Merkezi’nde üniversite ve doktora eğitimini bitiren Kariko, mRNA üzerine çalışmalarına devam edebilmek için ABD’nin Philadelphia eyaletindeki Temple Üniversitesi’nden davet aldı ve bu ülkeye taşındı. BioNTech’in kıdemli başkan yardımcısı olan Kariko, BioNTech-Pfizer’in ortaklaşa ürettiği Kovid-19 aşısının temelini oluşturan mRNA teknolojisini Weissman ile birlikte ortaya çıkardı.

Drew Weissman Kimdir?

Drew Weissman, 7 Eylül 1959’da ABD’nin Massachusetts eyaletinin Lexington kentinde dünyaya geldi.

Brandeis Üniversitesi’ni 1981’de bitiren Weissman, 1997’de Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde akademisyen oldu ve mRNA ve doğal bağışıklık sistemi biyolojisini araştırmaya başladı. Weissman ile Kariko, tanıştıktan sonra Kovid-19 aşısının temelini oluşturan mRNA teknolojisini birlikte geliştirmek için çalıştı.

02 Eki 2023 - 15:14 - Dünya