Meteoroloji Sağanak Yağış Uyarısı Verdi! Hangi Şehirlerde Sağanak Bekleniyor?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, önümüzdeki hafta için hava durumu tahminini açıkladı. Tahmine göre 17 ilde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor; Yağışların sarı ve turuncu kodlu uyarı seviyesine ulaşması olası. Yağışlar nedeniyle sel, su baskını, heyelan, yıldırım ve ulaşımda aksaklıklar gibi olası sorunlara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi. İşte il il hava durumu tahmini…

Son meteorolojik verilere göre: Türkiye’nin büyük bölümü bulutlu ve zaman zaman yağışlı olacak, Marmara’nın doğusu, Akdeniz (Antalya hariç), İç Anadolu’nun güneyi, Karadeniz (Çankırı hariç), Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karaman, Niğde, Sivas ve Afyonkarahisar çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek.

Yağışların şiddetinin Orta ve Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi ve Doğu Anadolu’nun güneyinde yer yer kuvvetli, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında ise çok kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Kuvvetli Sağanak Yağış Bekliyor!

Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında etkili olan şiddetli yağışlar; 03.10. 2023 Salı günü sabah saatlerine kadar Samsun’un doğusu, Ordu, Giresun ve Trabzon’da sürerken, Giresun’un doğusu, Rize ve Artvin kıyılarında çok daha şiddetli (51-100 kg/m2) olacak. Yağışların neden olabileceği sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksaklıklar gibi tehlikelere karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Son meteorolojik verilere göre; 03.10.2023 Salı günü Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Elazığ, Muş, Bitlis, Ağrı, Van, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde de yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksaklıklar gibi sorunlara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması isteniyor.

Meteoroloji'den 17 İl İçin Sarı Kodlu Uyarı!

Sarı ve turuncu kodlu uyarılarla Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 17 il için gök gürültülü sağanak yağış beklentisini duyurdu.

Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari , Mardin, Muş, Ordu, Samsun, Siirt, Trabzon, Van, Batman, Şırnak’ta sarı kodlu uyarı seviyesinde gök gürültülü sağanak yağış olacak.

Artvin ve Giresun’da hem sarı hem de turuncu kodlu uyarı seviyesinde gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Rize’de ise sadece turuncu kodlu uyarı seviyesinde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

03 Eki 2023 - 10:11 - Yaşam