Eylül Ayı Enflasyonu Ne Kadar? Eylül Ayı Enflasyon Beklentisi Neydi?

Eylül ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ne kadar değişti? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sorunun cevabını verdi. TÜİK, eylül ayı TÜFE rakamlarını duyurdu. Bu rakamlar, her ay kira artış oranını belirlemek için kullanılan on iki aylık ortalamaları da içeriyor. Peki, enflasyon kaç oldu, yüzde olarak ne kadar? Ekonomistler enflasyonun ne kadar olacağını tahmin etmişler miydi?

Eylül ayı enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyuruldu. Eylül ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) aylık ve yıllık olarak ne kadar arttı, bu hem ev sahiplerinin hem de kiracıların merak ettiği bir konu. Peki, enflasyon rakamları kaç oldu, yüzde olarak ne kadar? Ekonomistler enflasyonun nasıl olacağına dair beklentileri nelerdi?

Eylül Ayı Enflasyon Oranı 

Eylül ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ne kadar değişti? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sorunun cevabını verdi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, eylül ayında TÜFE beklentilerin altında kalarak yüzde 4,75 arttı. TÜFE’nin yıllık artış oranı ise yüzde 61,53’e çıktı.

Eylül Ayı Enflasyon Beklentisi 2023?

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulacak eylül ayı enflasyon rakamları öncesinde AA Finans, 12 ekonomistle bir anket gerçekleştirdi.

Ankete göre, ekonomistlerin eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) ne kadar artacağına dair ortalama tahmini yüzde 5,0 oldu. Ekonomistlerin eylül ayı için enflasyon tahminleri, en az yüzde 4,05 ve en fazla yüzde 9,0 arasında değişti.

Ekonomistlerin eylül ayı için ortalama enflasyon tahminine (yüzde 5,00) göre, ağustosta yüzde 56,37 olan yıllık enflasyonun yüzde 61,91’e yükseleceği hesaplanıyor.

Ayrıca, ekonomistlerin 2023 yılı sonu için enflasyon beklentisi eylülde yüzde 65,50 olarak belirlendi. Tüketici Fiyat Endeksi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 9,09 artmıştı.

Ağustos Ayı Enflasyon Oranı Kaçtı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, ağustosta tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) beklentilerin üzerinde yüzde 9,09 arttı. TÜFE’nin yıllık artış oranı ise yüzde 58,94’e çıktı.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ağustosta yüzde 5,89 artış gösterirken, yıllık bazda yüzde 49,41 oldu.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişimi gösteren çekirdek enflasyon ise bir önceki aya göre yüzde 9,32, yıllık bazda ise yüzde 63,52 olarak gerçekleşti.

03 Eki 2023 - 10:59 - Ekonomi