Memur Enflasyon Farkı Kaç Oldu? Memur Maaşı Hesaplama!

Eylül ayında açıklanan enflasyon verileri, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını da belirledi. Memur maaşları, yılda iki defa ocak ve temmuz aylarında enflasyon farkıyla artırılıyor. Bu yılın ocak ayında yapılan zamla birlikte, eylül ayına kadar geçen 3 aylık dönemdeki enflasyon farkı da memur maaşlarına yansıtılacak. Binlerce memur, eylül enflasyonunun ne kadar olduğunu ve 3 aylık enflasyon farkının ne kadar olacağını merak ediyor. Peki, 3 aylık enflasyon farkı ne kadar oldu?

3 aylık enflasyon farkı, milyonlarca memur ve emeklinin maaş zammını belirliyor. Memur ve memur emeklileri, 3 aylık enflasyon farkını maaşlarına ek olarak alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise enflasyon oranında zam alıyor. Temmuz, ağustos ve eylül aylarının enflasyon verileri açıklandığında, zam oranları da kesinleşiyor. Peki, 3 aylık enflasyon farkı ne kadar?

Memur Enflasyon Farkı Belli Oldu!

Eylül ayı enflasyon rakamları, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını etkiliyor.

Eylül ayında enflasyon yüzde 4,75’lik bir artış gösterirken, yıllık bazda yüzde 61,53’e ulaştı. Bu verilere göre temmuz, ağustos ve eylül aylarını içeren 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 25,11 oldu.

Memur ve Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur ve emeklilerin maaş zammı, enflasyon farkına bağlı olarak değişiyor. Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammının yanı sıra enflasyon farkını da alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler, bu oranın üzerindeki enflasyon farkını da kazanacak.

Eylül ayı sonunda bu fark yüzde 18’i geçmiş durumda. Kesin rakam, ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verileriyle netleşecek.

SSK Ve BAĞ-KUR Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Artacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı, 6 ayda bir gerçekleşen enflasyon oranına bağlı olarak belirleniyor. Bu yılın ikinci yarısında 3 aylık enflasyon verisi açıklandı ve yüzde 25,11’lik bir zam imkanı ortaya çıktı. Yılın son 3 ayının enflasyon verileriyle zam oranı kesinleşecek.

4 Ocak 2024’te enflasyon oranının açıklanmasıyla zam oranları da net olacak. Hükümet, bu oranların üzerine refah payı ekleyebilir.

Hükümetin Orta Vadeli Program’da (OVP) belirttiği yıl sonu enflasyonu yüzde 65’tir. Eylül ayı sonunda enflasyon oranı yüzde 61,53’e ulaştı. Kesin rakam, ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon verileriyle belli olacak.

03 Eki 2023 - 14:21 - Ekonomi