İmar Affı Çıkacak Mı? İmar Affı Nedir? İmar Affı Son Dakika!

İmar barışı konusu, kamuoyunun ilgisini çekiyor. Uzun süredir gündemde olan imar barışıyla ilgili yeni gelişmeler merakla bekleniyor. Peki, İmar affı çıkacak mı, ne zaman çıkacak? İmar affı son dakika kimleri kapsıyor, şartlar neler? İşte merak edilenler!

Yerel seçimlere yaklaşırken, imar barışıyla ilgili söylentiler artıyor. TBMM 28. dönem 2. yasama yılının açılmasıyla birlikte, imar barışı teklifinin gündeme gelebileceği de iddia ediliyor. Peki, İmar affı var mı, kimleri kapsıyor, şartlar neler? İşte detaylar…

İmar Affı Nedir?

İmar barışı, ruhsatsız veya imar mevzuatına aykırı olan yapıların yasal hale getirilmesi için çıkarılan bir yasadır. İmar barışı, ilk kez 1984 yılında kentleşmeyi düzenlemek için uygulanmıştır. İmar barışından yararlanmak isteyenler, belirli bir bedel ödeyerek yapı kayıt belgesi alabilirler. Yapı kayıt belgesi, yapıya tapu hakkı tanımaz, ancak temel hizmetlerden yararlanma hakkı tanır. İmar barışı, 2012 yılında bitmiştir. Ancak 2018 yılında yeniden hayata geçirilmiş ve 15 Haziran 2019 tarihine kadar sürmüştür.

İmar barışı, ruhsatsız veya imar mevzuatına aykırı olan yapıların yasal hale getirilmesi için çıkarılan bir yasadır. İmar barışından faydalanabilecek yapılar şunlardır:

  • Tapulu arsa veya hisse üzerinde bulunan yapılar
  • İskan belgesi olmayan binalar
  • Ruhsata uygun olmayan veya ruhsat dışı yapılan veya eklenen yapılar
  • Kat mülkiyeti kanununa göre bağımsız bölüm oluşturulamayan yapılar
  • Kentsel dönüşüm alanları dışındaki riskli yapılar

İmar barışından faydalanamayacak yapılar ise şunlardır:

  • Depo, sanayi, tarım, turizm gibi amaçlarla kullanılan yerlerdeki yapılar
  • Askeri alanlardaki yapılar
  • Boğaz hattındaki yerlerdeki yapılar
  • Sit alanları ve korunan bölgelerdeki yapılar
  • Kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan veya kamuya tahsis edilen yerlerdeki yapılar

İmar barışının güncel durumu ise belirsizdir. İmar Kanunu’nda yapılan değişiklikle 1 Temmuz 2022’ye kadar ruhsatlı ancak iskan belgesi olmayan yapılara geçici olarak elektrik ve su abonesi olma hakkı tanınmıştır. Fakat imar barışının yeniden uzatılacağı veya yeni bir düzenleme getirileceği konusunda resmi bir açıklama bulunmamaktadır.

İmar Affı Çıkacak Mı? İmar Affı Ne Zaman Çıkacak?

İmar barışıyla ilgili söylentiler artarken, meclisin açılmasıyla birlikte bir hareketlilik bekleniyor. Ancak bu beklentilerin karşılık bulması pek mümkün görünmüyor. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketinden sonra hükümet, yapı denetim ve imar konusunda asla taviz vermeyeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem sonrası yaptığı konuşmada ‘‘6 Şubat bizim için bir milat oldu’’ dedi. Bu sözler, imar barışı beklentilerinin boşa olduğunu gösteriyor. O dönemde Çevre Şehircilik Bakanı olan Murat Kurum da bir gazeteciye verdiği yanıtta ‘‘Bu beklentiler boşa, kimse böyle bir beklentiye giripte birşey yapmaya kalkmasın zararlı olur’’ diye konuştu.

İmar barışı Türkiye şartlarında tarihe karıştı diyebiliriz. Yaşanan deprem felaketinden sonra mevcut hükümet ve bundan sonraki hükümetler imar barışı konusunda taviz vermeyecektir.

03 Eki 2023 - 14:39 - Gündem