P-Fenilendiamin Nedir? Saç Boyaları Zararlı Mı?

Saçlarını beyazlardan kurtarmak ya da farklı renkler denemek isteyen kadınlar genellikle saçlarını boyamayı tercih ederler. Ancak saç boyası tamamen kimyasallardan oluşan ve kokusu bile rahatsız edici olan bir üründür. Uzmanlar, saç boyasının saç sağlığına etkileri üzerine bir araştırma yaptı. Milyonlarca kadının kullandığı saç boyası saç döker mi ve saç boyasının zararları nelerdir haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Saç boyası, çeşitli kimyasallardan oluşan bir üründür. Piyasada bir çok seçeneği olsa da, bazılarının içindeki aşırı kimyasallar saçlara ve saç derisine zarar verebilir. Sık sık saç rengi değiştiren kişilerde deri tahrişi, kepeklenme, saç kırılması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalara göre, saç boyasının saç dökülmesine de neden olduğu kanıtlanmıştır. Saç boyası kullanmanın zararları hakkında tüm detayları bugünkü yazımızda rahatlıkla okuyabilirsiniz. Uzmanların tavsiyesi ise, saç boyası yerine kına gibi doğal ürünleri kullanmanız yönündedir. Saç boyası yerine kına tercih edebilirsiniz.

P-Fenilendiamin Nedir?

P-Fenilendiamin (PPD), bir kimyasal bileşiktir ve çok güçlü bir alerjen maddedir. Bu kimyasala primer denir ve kalıcı ve yarı kalıcı saç boyalarında koyu renk vermek için kullanılır.

Anafilaksi, bazı zehir, gıda ya da ilaçların alınması sonucunda ortaya çıkan ciddi bir alerjik reaksiyon durumudur.

Saç Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Saçlarınız temiz olmalıdır. Kirli saçlar boya tutmayabilir veya istediğiniz renk çıkmayabilir.
 • Saçlarınızı 2-3 aydan daha sık boyamayın. Sık boyama saçlarınızı yıpratabilir ve saç derinize zarar verebilir.
 • Bilmediğiniz veya güvenmediğiniz boyalar kullanmayın. İçindeki maddeler saçlarınıza veya sağlığınıza zararlı olabilir.
 • Size alerji yapan bir madde varsa, içinde o madde olan boyalar kullanmayın. Alerjik reaksiyon gelişebilir.
 • Alerjen olup olmadığından emin değilseniz, ön kolunuza biraz boya sürüp 24 saat bekleyin. Kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler olursa, kullanmayın.
 • Alerjeni belirleyemiyorsanız, bir cilt doktoruna başvurun. Gerekli testleri yaptırın.
 • Bütün bunlara rağmen, alerjik reaksiyon gelişirse, bir cilt doktoruna görünün.

Saç Boyası Zararlı Mı? Saç Boyasının Zararları Neler?

 • Saç boyası kullanmanın kanser riskini artırdığına dair bir araştırma Avrupa’da yapıldı. Bu araştırmaya göre; saç rengini sık sık değiştiren ve saç boyası kullanan kişilerde “lenfoma kanseri” riski daha fazla olduğu belirtildi.
 • Saç boyalarında bulunan PPD (parafenilendiamin) adlı madde, saç derisinde yara, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, cilt döküntüsü, göz kapaklarında iltihap gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Saç boyası, saçların kurumasına, sertleşmesine ve dökülmesine sebep olabilir. Sık sık saç boyası kullanan kişilerde saçların incelmesi ve bölgesel olarak dökülmesi görülebilir.
 • Saç boyası, sadece saçlara değil, cilde de zarar verebilir. Saç boyası ciltle temas ettiğinde, cildi tahriş edebilir ve saç diplerinde yaralara neden olabilir.
 • Saç boyası yapacağınız oda havadar olmalıdır. Çünkü saç boyasının içindeki kimyasal koku nefes almanızı zorlaştırabilir.
 • Kokulara alerjisi olan kişiler, saç boyası yaparken maske takmalıdır. Saç boyası, göz ve burun çevresinde kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi alerjik reaksiyonlara ve farklı hastalıklara yol açabilir.

03 Eki 2023 - 15:35 - Kadın