Tahir Uluç Kimdir? Tahir Uluç Nereli? Tahir Uluç Vuruldu! Tahir Uluç Son Dakika!

Bir silahlı saldırı sonucu yaralanan Prof. Dr. Tahir Uluç, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışan bir bilim insanıdır. Prof. Dr. Tahir Uluç’un tedavi altına alındığı ve durumunun iyi olduğu bildirildi. Prof. Dr. Tahir Uluç hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır...

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesinde bir öğretim görevlisine silahla saldırıldı. Üniversitede panik ve korku yaşandı. Silah sesleri duyuldu. Saldırıda yaralanan isim 46 yaşındaki Prof. Dr. Tahir Uluç oldu.

Prof. Dr. Tahir Uluç Kimdir?

Ceyhan, Adana’da 13 Mayıs 1977’de dünyaya gelen bir akademisyen. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 1999 yılında bitirdi. Aynı üniversitede Temel İslam Bilimleri ve Felsefe ve Din Bilimleri alanlarında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Doktora tezi “İbn Arabi’de Mistik Sembolizm” konusunda idi. Bu tez için Türkiye Bilimler Akademisi’nden burs kazandı ve 2013 yılında ABD’de Hartford Seminary’de ilgili derslere katıldı.

2002-2003 öğretim yılında Tahran İmam Sadık Üniversitesi ve Tahran Üniversitesi’nde Farsça öğrendi ve İslam Felsefesi üzerine çalıştı. Uzmanlık alanıyla ilgili birçok makale ve kitap yazdı ve yayınladı. Ayrıca Dini Bilimler dergisinin yayın ve hakem kurulunda görev almaktadır.

Prof. Dr. Tahir Uluç Vuruldu Mu?

Konya’da bir üniversitede silah sesleri duyuldu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Dekanlık binasında dün akşam saatlerinde bir olay meydana geldi. Felsefe ve Din bilimleri Bölümü İslam Felsefesi Anabilim Dalı’nda çalışan Prof. Dr. Tahir Uluç, odasında iken aynı bölümden Prof. Dr. Galip A. ve üniversite ile bağlantısı olmayan kardeşi İzzet A. tarafından ziyaret edildi.

Aralarında eski bir husumet olduğu belirtilen üç kişi arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü ve Prof. Dr. Galip A. ya da kardeşi İzzet A.'dan biri silahını çekerek Prof. Dr. Tahir Uluç’a ateş etti. Prof. Dr. Tahir Uluç bacağından yaralandı ve kanlar içinde yere yığıldı. Saldırganlar olay yerinden kaçtılar.

Olayın duyulması üzerine fakülteye polis ve sağlık ekipleri geldi. Yaralı Prof. Dr. Tahir Uluç, ambulansla hastaneye götürüldü. Polis ekipleri olaya karışan Prof. Dr. Galip A.'yı yakalayarak gözaltına aldı. Diğer saldırgan İzzet A.'nın ise aranmasına devam ediliyor.

Tahir Uluç Son Dakika!

Konya’da silahla yaralanan Prof. Dr. Tahir Uluç ile saldırganlardan biri olan Prof. Dr. Galip A.'nın arasında izin konusunda bir sorun olduğu anlaşıldı.

İki öğretim üyesinin izin verme ve alma konusunda daha önce de tartıştıkları ve bu nedenle tutanak tutulduğu tespit edildi.

Dün yaşanan olayda da neden tartıştıkları henüz bilinmiyor. Polis, olaydan sonra firar eden turizmci İzzet A.'yı arama çalışmalarına devam ediyor.

Tahir Uluç Hakkında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nden Açıklama!

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü, ilahiyat fakültesinde silahlı saldırıya uğrayan öğretim üyesi hakkında bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“04 Ekim 2023 Çarşamba günü saat 17.30 civarında Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi’nde meydana gelen talihsiz olayda, ilahiyat fakültesi öğretim üyesi T.U. ile aynı fakülteden öğretim üyesi G.A. ve kardeşi İ.A. arasında bir arbede yaşanmıştır. Bu arbede sırasında öğretim üyesi T.U. silahla vurularak yaralanmıştır. Yaralı öğretim üyesi T.U. hastaneye sevk edilmiş ve tedaviye alınmıştır. Yaralı öğretim üyesinin durumu ciddiyet arz etmemektedir. Olayla ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlamıştır. Bu olaydan dolayı duyduğumuz üzüntüyü belirtir ve konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

05 Eki 2023 - 13:50 - Gündem