Jon Fosse Kimdir? Nobel Edebiyat Ödülü 2023!

2023 Nobel Edebiyat Ödülü, Norveçli yazar Jon Fosse’ye verildi. Yazar, “Söylenemeyeni dile getiren yenilikçi oyunları ve düzyazıları için” ödülü kazandı. Peki, Jon Fosse kimdir?

2023 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kimin aldığı açıklandı. Norveçli yazar Jon Fosse, bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan isim oldu. Fosse, “Söylenemeyeni dile getiren yenilikçi oyunları ve düzyazıları için” ödüle değer görüldü. Fosse, Norveç edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul ediliyor. Fosse’nin eserleri 40’tan fazla dile çevrilmiş ve dünyanın birçok ülkesinde sahnelenmiştir. Fosse, aynı zamanda birçok uluslararası ödülün de sahibidir.

Nobel Edebiyat Ödülü Alan Yazar Kim?

Norveçli yazar Jon Fosse, 2023 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. İsveç kraliyet Bilim Akademisi, Fosse’nin “Söylenemeyeni dile getiren yenilikçi oyunları ve düzyazıları için” ödüle değer bulunduğunu açıkladı.

Akademi, Fosse’nin Norveççe Nynorsk dilinde yazdığı ve farklı türlerdeki geniş eserlerini övdü. Fosse’nin oyunları, romanları, şiirleri, denemeleri, çocuk kitapları ve çevirileri bulunmaktadır. Fosse, günümüzde dünyada en çok sahnelenen oyun yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, düzyazılarıyla da giderek daha fazla tanınmaktadır.

Jon Fosse Kimdir?

Jon Olav Fosse, 29 Eylül 1959’da Norveç’te doğan bir yazardır. “Melankoli”, “Sabahtan Akşama” ve “Üçleme” gibi kitapları vardır. Bergen Üniversitesinde “karşılaştırmalı edebiyat” eğitimi almıştır. Nynorsk dilinde yazdığı ilk romanı “Kırmızı, Siyah” 1983’te yayımlanmıştır. Fosse, birçok türde eser vermiştir. İlk oyunu “Ve Asla Ayrılmayacağız" 1994’te sahneye konmuştur.

Fosse’nin eserleri 40’tan fazla dile çevrilmiştir. The Daily Telegraph’ın yaşayan en iyi 100 dahi listesinde 83. sırada yer almıştır. Fosse, “Andvake” üçlemesiyle 2015 İskandinav Konseyi Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

05 Eki 2023 - 15:05 - Gündem