Özgecan Aslan'ın Hayatı Film Oluyor! Özgecan Aslan Nasıl Öldü?

Özgecan Aslan’ın minibüste kaçırılıp cinsel saldırıya maruz kalarak öldürülen hayatı film olacak. Filmin yönetmeni ve senaristi Seçil Çelebi, Özgecan’ın ailesi ile iş birliği içinde senaryoyu yazdığını ve ön prodüksiyon çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı.

Özgecan Aslan, Mersin’in Tarsus ilçesinde 2015 yılında Suphi Altındöken adlı kişi tarafından minibüsle kaçırılarak cinsel saldırıya maruz kalmış ve sonrasında öldürülmüştü. Özgecan Aslan’ın katledilmesi Türkiye’yi derinden sarsmış ve kadın cinayetlerine karşı bir isyan başlamıştı.

Özgecan Aslan Filmi Çekilecek!

Duru Film Yapım’ın kurucusu Mahmut Şirin, Özgecan’ın yaşadığı olayın dünyada en çok haber yapılan üçüncü vaka olduğunu belirterek onun çığlığıyla birlikte öldürülen tüm kadınların sesini duyurmak istediklerini söyledi.

Mahmut Şirin, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı vererek kadınların toplumdaki önemini bizlere gösterdiğini vurgulayarak “Biz de Mustafa Kemal Atatürk’ün neferleri olarak bu anlayışı, bu toplumda sonsuza kadar yaşatmaya devam edeceğiz. Bu filmi yapmaya karar verdik. Önce aileyle görüştük, onların iznini aldık. Aile bizi tanımak istedi. Birlikte çok zaman geçirdik. Özgecan’ı anlattık. Yeri geldi birlikte gözyaşı döktük. Yeri geldi kadın cinayetlerinin biteceği gün için birlikte umut ettik. Aramızda ömür boyu sürecek aile bağı kurarak sözleşmemizi imzaladık. Filmimizin hazırlıkları yakında başlayacak. Profesyonel bir sinema filmi çekeceğiz. Profesyonel bir ekip ile çalışacağız. Henüz tarihlerimiz kesinleşmedi” dedi.

Özgecan Aslan Nasıl Öldü?

19 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, 11 Şubat 2015 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde minibüse binerek evine gitmek isterken kaçırılarak öldürüldü. Özgecan Aslan cinayeti Türkiye genelinde büyük bir yankı uyandırdı ve çok sayıda protesto düzenlendi.

Cinayetin zanlıları Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, yargılama sonunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Cinayetin faili Suphi Altındöken ise, Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda bir mahkum tarafından 11 Nisan 2016’da bıçaklanarak öldürüldü.

06 Eki 2023 - 12:55 - Gündem