Çamaşır makinenizi derinlemesine temizlemenin ve yeni gibi yapmanın püf noktalarını hazırladık!

Çamaşır makinenizi temizleme konusunda neler yapmanız gerektiğini sizler için hazırladık.

Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak için, bakımının iyi yapılmasına özen göstermelisiniz. Bu, iyi ürünlerin kullanılmasını, desteklenen maksimum yükün aşılmamasını ve zaman zaman temizlenmesini içerir. Peki gerçekten etkili temizliğe nasıl ulaşacaksınız? İşte ipuçlarımız.

Elektrikli süpürgenizi yıkama programı kullanarak temizleyin

Çamaşır makinenizi düzenli ve özenle temizlemeye özen gösterirseniz hem ömrünü uzatır hem de içindeki hoş olmayan kokuları önlemiş olursunuz. Bu sayede mükemmel derecede temiz ve çamaşırlarınızın hoş kokulu olduğu çamaşırları bulacağınızdan emin olabilirsiniz .

Etkili temizliğe ulaşmak için yapılacak ilk şey boş bir program çalıştırmaktır. Bunu bulaşık makinenizle yapıyor olabilirsiniz. Bu yöntem çamaşır makinesinde de aynı derecede etkilidir.

Etkili dezenfeksiyon için çok basit bir ev yapımı temizleme formülü hazırlayabilirsiniz. Doğrudan tamburun içine birkaç yemek kaşığı karbonat ve bir şişe beyaz sirke dökün. Ardından temizleme verimliliğini on kat artırmak için en yüksek sıcaklığı sunan programı seçin.

Filtre ve drenaj borusu artıklarla tıkanmış

Çamaşır makinenizin ömrünü uzatmak için gerekli olan bir diğer adım da filtresini temizlemektir. Zamanla her türlü kalıntıyla dolar. Ancak bu birikim kirli suyun tahliyesini engelleyebilir ve bakterilerin çoğalmasını teşvik edebilir. Bu sayede kötü kokular tamburun içine yayılır.

Filtreyi hiç temizlemediyseniz cihazın kullanım kılavuzuna bakın. Adımları aynen uygulayın, bu temizlik işlemi birkaç dakikanızı alacaktır.

Çamaşır makinenizi tamamen temizlemek istiyorsanız kir nedeniyle tıkanabilecek drenaj borusunu da ihmal etmeyin.

Deterjan çekmecesini ve çamaşır makinesini kapatan contayı unutmayın

Deterjan ve yumuşatıcınızı deterjan çekmecesine koyduğunuzda çizgiler görebilirsiniz. Aslında temizlik ürünlerini sadece dökseniz bile kir birikebilir ve bakteriler çoğalabilir .

Çoğu çamaşır makinesinde bu tepsi çıkarılabilir. Böylece suyun altında çalıştırıp sünger kullanarak tamamen temizleyebilirsiniz.

Son olarak cihazın contasının temizlenmesi gerekir. Çünkü orada da toz ve diğer kalıntılar birikebilir. Bunlar, sonunda kırılgan hale gelecek ve artık rolünü oynamayacak olan contaya zarar verme eğilimindedir. Bu durumda çamaşır makineniz artık su geçirmez olmayacaktır .

Bu öğeyi temizlemek için nemli bir sünger veya bez kullanabilirsiniz. Nemin derzlere zarar vermesini önlemek için sonrasında kuru bir bez kullanmayı unutmayın.

Çamaşır makinenizin tamamını temizlemiş olduğunuza göre dış yüzeylerini bir bezle silmekten çekinmeyin. Bu toz alma size yepyeni ve parlak bir cihaz kazandıracak!

06 Eki 2023 - 15:47 - Yaşam