Hülya Kaya Kimdir? Hülya Kaya'nın Hemşirelikten Valiliğe Uzanan Hikayesi!

Hülya Kaya, hemşirelik mesleğiyle başladığı çalışma hayatında, ilk nöbetinde yaşadığı acı tecrübe sonrası kaymakamlık ve valilik yolunu seçti. Cumhuriyet tarihinde 6, Yalova’da ise 3 kadın vali olan Kaya, görevine başladığı günden beri ilin sorunlarıyla yakından ilgileniyor.

Hülya Kaya, 49 yaşında bir mülki idareci ve Yalova Valisi’dir. 1999 yılında mesleğe giren Kaya, 7 farklı ilçede kaymakamlık, 2 farklı ilde vali yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı yapmıştır. Kaya, 18 Ağustos’ta Yalova Valiliği’ne atanmıştır. Kaya’nın meslek seçimi, başka bir alanda başladığı çalışma hayatı ve yaşadığı üzücü bir olayla ilgilidir.

Hülya Kaya Hemşirelik Hayatı

Hemşirelik mesleğine başlayan Kaya, ailesinin önerisiyle girdiği bu alanda yaşadığı zorlu bir deneyimi şöyle paylaşıyor:

“Ailem hemşirelik okumamı istedi. Konya’da yatılı okula gittim. Derslerim çok iyiydi. Tekrar üniversite sınavına girdim. Hacettepe Kamu’yu birinci tercih olarak seçtim ve kazandım. Ama hemşirelik okulunu da bitirmiştim ve parasız yatılı olduğum için Kastamonu’ya atandım. Sonra Ankara Devlet Hastanesi’ne tayinimi aldım. Gece nöbetleri tutup, gündüz okula gidiyordum. 4 yıl böyle devam etti. İlk hemşirelik görevim nöroloji servisiydi. Orada ilk nöbetimde 3 hastam öldü. Bu benim için bir dönüm noktasıydı. 18 yaşında bunu başarabildiysen her şeyi başarabilirsin. Bu bana bir güç verdi. Okulumu çok iyi bir şekilde tamamladım.”

Hülya Kaya Vali Nasıl Oldu?

Vali Kaya, 1996 yılında Cemil Kaya ile evlendi ve 1997 yılında Aybala Gökçen adında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Kaymakamlık sınavına girdiğinde kızı henüz bebekti ve kucağındaydı. Yazılı sınavı geçtikten sonra sözlü sınava katıldığını anlatıyor:

“Sözlü sınavda bana bu mesleğin çok zor olduğunu, gerçekten isteyip istemediğimi sordular. Ben de ‘Eşim beni destekleyecek.’ dedim. ‘Bu mesleği çok istiyorum. Bu meslekte yapılması gereken her türlü fedakârlığa hazırım. Bu mesleği yapmak istiyorum.’ dedim. Böyle bir hevesle, coşkuyla başladık. 1999’da bu mesleğe girdim. O günden beri de böyle devam ediyor.”

Hülya Kaya Eşi

Kaya, iki çocuklu bir annedir. Her sabah Yalova’da görev yaptığı yerde eşiyle birlikte yürüyüş yaparak ya da bisiklet sürerek işe başlar. Kaya’nın eşi, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Kaya da “Eşim gibi yönetici olan kadınların sayısının artmasını dilerim” diyor.

09 Eki 2023 - 14:00 - Kadın