Erdoğan Üniversite Açıklaması Son Dakika! Cumhurbaşkanı Ne Dedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, üniversitelerin sadece bilim ve akademik meslek öğrenme yeri olmadığını, aynı zamanda topluma ve ülkeye katkı sağlama yeri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023- 2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilgi sahibi olanların insanlığın geleceğini belirleyeceğini söyledi. Erdoğan, “Bilim ve akademide geri kalanlar, diğer alanlarda da ilerlemekten mahrum kalır.” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin 7 milyonu aşkın öğrenci sayısıyla Avrupa’da yüksek öğretim alanında ilk sıralarda olduğunu belirtti. Erdoğan, “Dünyanın 198 ülkesinden gelen yaklaşık 340 bin öğrenciyle, dünyada en fazla uluslararası öğrencinin olduğu ilk 10 devlet arasındayız.” dedi.

Erdoğan, ayrıca üniversitelerin yasak, baskı, kavga veya ideolojik dayatma ile anılmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Erdoğan, “Üniversitelerimiz sadece bilim ve akademik meslek öğrenme yeri değil, topluma ve ülkeye katkı sağlama yeridir.” dedi.

208 Üniversite Sayısı Oldu!

Gençlerimizin evlerine yakın yerlerde yüksek öğretime erişebilmesi için üniversite sayımızı 76’dan 208’e yükselttik.

Gezi olaylarında sadece sokakları yakıp yıkmadılar, devasa projelerimizin de iptal edilmesini talep ettiler.

Başörtüsü düzenlemesi de dahil olmak üzere hak ve özgürlükler alanında yaptığımız her reformu engellemek için uğraştılar. İBB Başkanıyla birlikte başlattığımız üniversite öğrencilerine burs verme uygulamamızı AYM’ye taşıyarak durduranlar bundan rahatsız oldular.

Öğretim Elemanı Sayısı İse 184 Binin Üzerinde!

Yüksek öğretimde net okullaşma oranımız 2002 yılında yüzde 14 iken 2023’te yüzde 45’e çıktı. 7 milyonu aşkın öğrenci sayımızla Avrupa’da yüksek öğretim alanında ilk sıralarda yer alıyoruz. Dünyanın 198 ülkesinden gelen yaklaşık 340 bin öğrenciyle, dünyada en fazla uluslararası öğrencinin olduğu ilk 10 devlet arasındayız.

Öğrenim elemanı sayımız 22 yıl önce 70 bin iken bugün 184 bini geçti. Profesör sayımız 9 bin 396’dan 32 bin 488’e, doçent sayımız 5 bin 367’den 20 bin 768’e, doktor öğretim üyesi sayımız ise 11 bin 190’dan 71 bin 700’e yükseldi.

Öğrenim elemanlarının yüzde 46’sının kadın olması bizim için gurur kaynağıdır. Bu sene ilk kez, daha önce yükseköğretim fırsatı bulamamış 34 yaş ve üstü kadınlar için devlet üniversitelerinde 21 bin kişilik ek kontenjan sağladık.

"Üniversitelerimizin Yasakla Anılmasına Müsaade Etmeyeceğiz!"

Üniversitelerimizde yasak, baskı, kavga veya ideolojik dayatma olmasına asla izin vermeyeceğiz.

Bilim diplomasisi alanında YÖK’ün bugüne kadar yaptığı çalışmalardan memnuniyet duyuyoruz.

Depremden zarar gören öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için gerekli gayreti gösteriyoruz. Depremde hasar gören kampüslerimizin yeniden yapılması için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz.

09 Eki 2023 - 15:42 - Eğitim