12 Ekim Okullar Tatil Mi? Meteoroloji Uyardı! Sağanak Yağışlar Ne Zaman Geliyor?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 14 ilde kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu. Son hava durumu tahminlerine göre, bu iller için sarı kodlu ikaz yapıldı ve sel, su baskını, heyelan, yıldırım, yağış sırasında kuvvetli rüzgar, ulaşımda sorunlar gibi muhtemel risklere karşı tedbirli olunması gerektiği belirtildi. Bu duyurunun sonrasında okulların açık kalıp kalmayacağı soruldu. İşte “10-11-12 Ekim’de okullar açık mı?” sorusunun yanıtı…

Meteoroloji’nin peş peşe yaptığı uyarılar nedeniyle öğrenci ve veliler okulların tatil edilip edilmeyeceğini öğrenmek istiyor. Birkaç hafta önce Samsun’da yaşanan sel felaketinde okullar tatil ilan edilmişti. Uyarıların akabinde okulların tatil edilip edilmeyeceğiyle ilgili valilik açıklamaları dikkatle takip ediliyor. İşte “10-11-12 hangi ilde okullar tatil?” sorusunun yanıtı ve güncel hava durumu…

Sağanak Yağışlar Ne Zaman?

Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sakarya, Düzce, Osmaniye ve Siirt çevrelerinde yağışların yer yer kuvvetli (21-50 kg/m2), Rize çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli ve şiddetli geçeceği öngörülmektedir. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, heyelan, yıldırım, yağış sırasında kuvvetli rüzgar, ulaşımda sorunlar gibi olası tehlikelere karşı dikkatli ve tedbirli olunması önemlidir.

Doğu Anadolu’nun doğusunda (Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak) batı ve güneybatı yönlerden gelen rüzgarın kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına (40-60 km/saat, başta yüksekler olmak üzere kısa süreli 70 - 80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi muhtemel risklere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

10-11-12 Ekim Okullar Tatil Mi?

Yoğun yağış uyarısı nedeniyle 10 - 11 - 12 Ekim günlerinde okulların tatil olduğuna ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır. Yağışlı olacağı tahmin edilen illerimizdeki okullarla alakalı Valiliklerden bir açıklama gelmesi durumunda haberimiz yenilenecektir.

09 Eki 2023 - 17:04 - Eğitim