29 Ekim Emekli İkramiyesi Kimlere Verilecek? Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısında Ne Dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Kabine Toplantısı’nda emeklilere müjdeli bir haber verdi. Erdoğan, emeklilere bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye ödeneceğini duyurdu. Bu haber, emeklilerin merak ettiği “Emekli ikramiyesini herkes alabilecek mi? 5 bin TL emekli ikramiyesinin şartları nedir, ne zaman yatacak?” sorularını gündeme getirdi. İşte 5 bin TL emekli ikramiyesi hakkında bilmeniz gerekenler...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100. yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda emeklilere müjdeli bir haber verdi. Erdoğan, emeklilere bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye ödeneceğini duyurdu. Bu haber, emeklilerin merak ettiği “ Emekli ikramiyesini herkes alabilecek mi? 5 bin TL emekli ikramiyesinin şartları nedir, ne zaman yatacak?” sorularını gündeme getirdi. 

29 Ekim Emekli İkramiyesi Kimlere Verilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nda emeklilere bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye ödeneceğini açıkladı. Ancak bu ödemeden hem emekli hem çalışanlar yararlanamayacak. Emekli sayısı ve çalışan emekli sayısı hakkında bilgiler şöyle:

  • Emekli sayısı: Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verilerine göre, temmuz ayı itibarıyla dul ve yetimlerle birlikte toplam emekli sayısı 15 milyon 467 bin, dosya bazında emekli sayısı ise 14 milyon 667 bin kişi.
  • Çalışan emekli sayısı: Emeklilerden 1 milyon 776 bini sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra BAĞ-KUR’a tabi olarak çalışmaya devam eden kişiler de var. BAĞ-KUR’lu olarak çalışmaya devam eden emeklilerden SGDP alınmıyor ancak bunların çalışmaya devam ettikleri SGK’ya bildiriliyor.

Bu şekilde emekli olduktan sonra fiilen çalışmaya devam edenler 5 bin liralık ödemeden yararlanamayacak.

29 Ekim Emekli İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Erdoğan, emeklilere 5 bin lira tutarında bir defalık ödeme yapılacağını açıkladı. Bu ödemelerin kasım ayının ilk yarısında emeklilerin hesaplarına geçeceğini belirtti.

29 Ekim Emekli İkramiyesi Dul ve Yetim Aylığı Alanlara Yatacak Mı?

Ölen eşinden veya anne, babasından dolayı dul ve yetim aylığı alanlar, 5 bin TL emekli ikramiyesinden pay alacaklar. Ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si bağlanmış dul eş, 2.500 TL alacak. Yüzde 75’i bağlanmış dul eş ise 3.750 TL alacak.

Ölen kişiden dolayı eşine ve iki çocuğuna ölüm aylığı bağlanmışsa, eş 2.500 TL, her bir çocuk da 1.250 TL alacak.

29 Ekim Emekli İkramiyesi Şartları

Emeklilere 5 bin lira ödeme yapılması için 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılması gerekiyor. Bu değişiklik için kanun tasarısı önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşülecek.

5 bin lira ödemeden yararlanacak olanlar şunlar:

  • Emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) alanlar
  • SGK’dan aylık alan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve bunların hak sahipleri

Birden fazla emekli aylığı alanlar, 5 bin TL emekli ikramiyesinden sadece en yüksek tutarlı aylık üzerinden yararlanabilecekler. Hem kendi çalışmasından hem de eşinden veya anne-babasından dolayı emekli aylığı alanlar, sadece kendi emekliliklerinden dolayı 5 bin TL alacaklar.

Ölen eşinden dolayı yüzde 50 oranında aylık bağlanmış bir kadın, babasından dolayı da yüzde 25 oranında yetim aylığı alıyorsa, sadece eşinin aylığındaki oran üzerinden 2.500 TL alacak.

10 Eki 2023 - 12:02 - Ekonomi