Mehmet Şimşek'ten Son Dakika Açıklamalar! Petrol Fiyatları Ne Olacak? Enflasyon Ne Zaman Düşecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye ilişkin son dakika açıklamalarda bulundu. Şimşek, enflasyonun düşürülmesi için alınan tedbirleri anlattı ve petrol fiyatlarındaki artışın geçici olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye ilişkin çok önemli son dakika açıklamaları yaptı. Şimşek, enflasyonun düşürülmesi için alınan tedbirleri anlattı ve petrol fiyatlarındaki artışın geçici olduğunu söyledi. Mehmet Şimşek, emekliler içinde müjde haberler verdi. İşte detayları...

Petrol Fiyatları Ne Olur? Petrol Fiyatları Düşer Mi?

Bakan Şimşek, “Petrol fiyatlarındaki artış zorlayıcı bir faktör. Ancak iyi bir hikayeniz varsa talep oluyor. Biz bu programın geçiş sürecindeyiz, biz her zaman açık olduk, net olduk. Enflasyonu düşürmek için güçlü bir geçiş planladığımızı söyledik. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında. Bugün uyguladığımız tedbirlerin kalıcı sonuçları zaman alıyor. Para politikası gecikmeli etki ediyor. Bugün aldığınız tedbirlerin sonucu aylar sonra ortaya çıkıyor. Sonuçlarını görmemiz zaman alacak” diye konuştu.

Mehmet Şimşek Enflasyon Açıklaması!

Bakan Mehmet Şimşek, enflasyon döngüsü hakkında önemli noktalara değindi. Şimşek, enflasyon hakkında son dakika açıklaması olarak şöyle dedi:

“Önümüzdeki yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda düşüş göreceğiz. Ama aylık enflasyonda da önümüzdeki aylarda ciddi bir yavaşlama olacak. Vurgulamak istiyorum, enflasyonu kalıcı olarak düşürmek için hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız kararlı, çünkü enflasyon yüksek olduğunda sürdürülebilir büyüme engellenir. Geçmişte hükümetlerimiz enflasyonu tek haneye indirdi ve uzun süre orada tuttu, ülkemizin kalkınmasına katkı sağladı, önümüzdeki dönemde de aynı kararlılığı göstereceğiz, sadece sonuçları almak biraz zaman alacak.”

 

Dolar ve Euro Düşecek Mi?

Şimşek, halkın merak ettiği döviz kurlarıyla ilgili de açıklama yaptı. Bakan Mehmet Şimşek, “Küresel ortam bizim için arkamızdan destek veren bir ortam değil. Bizim ticaret yaptığımız ülkelerde büyüme zayıf. Avrupa bölgesinde yüzde 1’in altında. Küresel finansal koşullar sert, ABD’de bile 10 yıl vadeli kağıtların getirisi yüzde 4.50-5 civarında bu ciddi bir sıkılaşma anlamına geliyor. Piyasalar şunu bekliyorlar: Faizler yüksek ve yüksek kalacak. Tabi bu bizim gibi ülkeler için önümüzden esen bir rüzgar. Doların değer kazanması aleyhimize biz euro cinsinden mal satıyoruz. En büyük pazarımız Avrupa bölgesi, ham maddeleri dolar cinsinden satın alıyoruz” şeklinde konuştu.

Emekli Maaş Zammı Son Dakika!

Bakan Şimşek, şöyle konuştu:

“Bütçe olanaklarını sonuna kadar kullandık, bir ödeme belirledik, emeklilerimiz, memurumuz, işçimiz, bütün çalışanlarımız için sözümüz var enflasyona yenilmeyeceğiz. En düşük emekli maaşı Aralık 2022’de 3.500, bugün 7.500 TL, en düşük memur maaşı da yine başlık enflasyonun en az iki katı kadar yükseldi, reel olarak bizim büyümemizin çok üzerinde toplumun tüm kesimlerine reel olarak çok büyük zamlar verdik.

Önümüzdeki dönemde emeklilerimizi tabii ki iki öncelikli tutacağız, ama enflasyonu tek haneye düşüreceksek gelirler politikamızın da buna uygun olması lazım, yoksa bir sarmala giriyorsunuz, bu kısır döngüyü kırmamız gerekiyor, bu kısır döngüyü para politikasını akılcılaştırarak, mali politikası ile yapacağız. Rutin olarak yılın başında olanaklara bakılıp karar alınacak.”

10 Eki 2023 - 14:04 - Ekonomi