Tufan Füzesi Nedir? Tufan Füzesi Özellikleri? Hamas Tufan Füzesi Sebebiyle Tehdit Altında!

Tufan füzesi, Hamas’ın İsrail’e karşı kullanabileceği bir füze türüdür. Tufan füzesi, 2002’den beri kullanılmakta ve geliştirilmektedir. Füzenin savaş başlığı 3.6 kilogramdır ve 5 farklı versiyonu vardır. Tufan füzesi nedir, özellikleri nelerdir? İşte, bu konuda bilmeniz gerekenler...

İsrail ve Filistin arasındaki savaş giderek büyüyor. Tüm dünyanın gündemini saran bu savaş akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Son olarak Hamas'ın tehdit edildiği "Tufan füzesi" kullanıcılar tarafından merak edilmeye başlandı. Tufan füzesi nedir? Tufan füzesi özellikleri? gibi birçok sorular aratılmaya başlandı. İşte detaylar...

Tufan Füzesi Nedir?

Tufan füzesi, ABD’nin BGM-71 TOW füzesinden esinlenerek İran tarafından 2002’de üretilmiştir. Füzenin menzili 3.5 km’den fazladır ve daha yüksek vurucu güce sahip başka versiyonları da geliştirilmiştir.

Tufan füzesi, Irak, İran, Suriye, Yemen gibi ülkeler tarafından resmi olarak kullanılmaktadır.

Tufan Füzesi Özellikleri

  • Tufan füzesi, Hamas’ın yerli olarak ürettiği bir füzedir. Füzenin adı, Arapça’da “kasırga” anlamına gelmektedir.
  • Tufan füzesi, ilk olarak 2002 yılında İsrail’e karşı kullanılmıştır. O zamandan beri füze, Hamas tarafından geliştirilmiş ve çeşitli versiyonları ortaya çıkmıştır.
  • Tufan füzesi, savaş başlığı ağırlığı 3.6 kilogram olan bir füzedir. Füzenin uzunluğu 1.8 metredir ve çapı 15 santimetredir.
  • Tufan füzesi, 5 farklı çeşide sahiptir. Bunlar: Tufan-1, Tufan-2, Tufan-3, Tufan-4 ve Tufan-5’tir. Bu füzelerin menzilleri 6 ila 20 kilometre arasında değişmektedir.
  • Tufan füzesi, katı yakıtlı bir füzedir. Füze, basit bir rampa üzerinden ateşlenmektedir. Füze, hedefine doğru ilerlerken ses hızının altında seyretmektedir.
  • Tufan füzesi, Hamas’ın İsrail’e karşı kullandığı diğer füzelerden daha gelişmiş bir füzedir. Füze, daha uzun menzile ve daha büyük tahrip gücüne sahiptir. Füze, ayrıca İsrail’in Demir Kubbe savunma sisteminin radarlarını atlatmak için tasarlanmıştır.

11 Eki 2023 - 12:23 - Dünya