Masak Nedir? Masak Ne Demek? MASAK Açılımı? Masak Raporu Nedir?

Masak, özellikle pandemi sürecinde corona virüsü tedbirleri çerçevesinde, haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapan firmalar üzerinde çalışmalar yürüten bir kurumdur. Masak ne anlama gelir? Masak ne iş yapar? Masak’ın görevleri nelerdir? Soruları merak ediliyor. Peki, Masak ne demek? Masak ne iş yapar? Masak’ın görevleri nelerdir?

Masak, Masak ile ilgili haberler sonrasında vatandaşların ilgisini çeken ve internet üzerinde sıkça aratılan bir kurumdur. Masak ne anlama gelir, ne iş yapar, görevleri ve sorumlulukları nelerdir, Masak ile ilgili merak edilen konuların başında yer alıyor. Peki, Masak ne demek? Masak ne iş yapar? Masak’ın görevleri nelerdir? İşte Masak ile ilgili merak edilen her şey!

Masak Nedir?

Masak, Mali Suçları Araştırma Kurulu olarak açılan ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir finansal istihbarat birimidir. Masak’ın temel görevleri arasında para aklama suçu, terörün finansmanı ve kitle imha silahları yayılımının finansmanı ile mücadele etmek, bunlarla ilgili araştırma yapmak, önlemler almak ve elde edilen bilgileri ilgili makamlara iletme bulunmaktadır. Bu sebeple zaman zaman haberlere konu olan ve merak uyandıran bir kurumdur.

Masak ayrıca kendi görev alanıyla ilgili politika, strateji, kanun ve yönetmelik taslakları hazırlama ve ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon kurma gibi faaliyetler de yürütmektedir.

Masak Ne Demek? MASAK Açılımı!

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir finansal istihbarat birimidir. MASAK’ın temel görevleri arasında para aklama suçu, terörün finansmanı ve kitle imha silahları yayılımının finansmanı ile mücadele etmek, bunlarla ilgili araştırma yapmak, önlemler almak ve elde edilen bilgileri ilgili makamlara iletme bulunmaktadır.

Masak Raporu Nedir?

MASAK, Türkiye’de mali suçlarla mücadele etmek ve bu suçları önlemek amacıyla kurulmuş bir devlet kurumudur. MASAK raporu ise bu kurumun yaptığı araştırmalar neticesinde oluşturduğu rapordur.

Masak Başkanı Kimdir?

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı, Hayrettin Kurt’tur. Hayrettin Kurt, 1979 yılında Samsun’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Kurt, çeşitli kurumlarda görev yapmıştır.

11 Eki 2023 - 14:20 - Gündem