KYK Burs Başvurusu Ne Zaman 2023? KYK Bursu Ne Kadar 2023?

KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) tarafından duyurulan KYK burs ve kredi başvuruları, milyonlarca öğrencinin ilgisini çekiyor. Peki, 2023-2024 KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır? KYK burslarından kimler yararlanabilir?

KYK burs ve kredi başvuruları, e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından duyurulan KYK burs ve kredi başvuruları, milyonlarca öğrencinin ilgisini çekiyor. Peki, 2023- 2024 GSB KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır? KYK burslarından kimler yararlanabilir?

KYK Burs Başvurusu Başladı Mı?

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) tarafından yapılan açıklamaya göre, kredi ve burs başvuruları başladı.

KYK Burs Başvuru Tarihleri

Öğrenciler, 12-19 Ekim 2023 tarihleri arasında KYK burs ve kredi başvurularını yapabilecekler.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burs/kredi başvuruları için her yıl e-Devlet üzerinden belirlenen tarihler arasında öğrencilerden ekonomik, sosyal ve eğitim durumlarına ilişkin bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler, kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak doğrulanmaktadır. Bütçe durumuna göre seçilen sayıda öğrenciye burs, mevzuata uygun olan diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

Burs/kredi başvuruları yapmak için öğrencilerin e-Devlet şifresine sahip olmaları veya e-Devlet giriş yöntemlerinden birini (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) kullanmaları gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan öğrenciler, PTT şubelerinden şifre alabilirler. E-Devlet şifresi olan öğrenciler ise [e-Devlet] sitesine girerek, Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasından burs/kredi başvuru formunu doldurabilirler.

KYK Bursu Ne Kadar?

Burs ödemeleri tatil dönemlerinde de devam eden bir haktır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, lisans öğrencilerine 1250 TL, yüksek lisans öğrencilerine 2500 TL, doktora öğrencilerine ise 3750 TL burs vermektedir.

12 Eki 2023 - 11:36 - Eğitim