10 GB İnternet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? 10 GB İnternet Desteği Şartları Neler?

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, üniversite öğrencilerine yönelik "teknolojik cihaz ve internet desteği" programının başladığını açıkladı. Bu program kapsamında öğrencilere 10 GB internet desteği sağlanacak. 10 GB internet desteği almak isteyen öğrencilerin nasıl başvuracakları merak konusu oldu. İşte, 10 GB internet desteği başvuru işlemleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Teknolojik cihaz ve internet desteği (10 GB) programı yükseköğretim öğrencilerine açıldı. Teknolojik cihaz ve internet desteği almak isteyen yükseköğretim öğrencileri için usul ve esasları içeren tebliğ yayımlandı. Buna göre, destekten faydalanacak öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 26 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Açık öğretim öğrencileri ise bu destekten yararlanamayacak.

10 GB İnternet Desteği Şartları

Teknolojik cihaz ve internet desteği almak için öğrencilerin şu koşulları yerine getirmesi zorunlu:

“Başvurulan bilgisayar ve mobil telefon cihazlarının vergiler dahil son satış fiyatının 9 bin 500 liradan fazla olmaması, cihazların yeni olması, satın alınan cihazlara ilişkin e-fatura olması ve faturanın öğrencinin adına ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına uygun olarak kesilmiş olması, teknolojik cihaz ve internet desteği için bildirilen IBAN numarası ve kullanılacak telefon numarası öğrenciye ait olması.”

10 GB İnternet Desteği Nasıl Alınır?

15 Kasım’dan itibaren 10 GB ücretsiz internet desteği için başvurular açıldı. Öğrenciler bakanlık bilişim sistemi aracılığıyla başvuru yapacaklar. Başvuruda, öğrencilerin kimlik bilgilerini ve kendi adlarına kayıtlı telefon numaralarını sisteme girmeleri gerekecek. Başvurular sistem tarafından incelenecek.

Öğrencilerin bilgileri internet desteği koşullarına uymuyorsa, başvuruları sistem tarafından iptal edilecek. Onaylanırsa, öğrencilerin bilgileri ilgili mobil şebeke işletmecilerine iletilerek destek sağlanacak. Destek miktarı bakanlık tarafından mobil şebeke işletmecilerine aktarılacak.

10 GB İnternet Desteği Ne Kadarlık?

İnternet desteği için bakanlık bilişim sistemi aracılığıyla başvurup onay alan öğrenciler, bu fırsattan öğrenimleri süresince sadece bir kez ve 12 ay süreyle yararlanabilecekler. Öğrencilere bu 12 ay boyunca her ay 10 GB bedava internet verilecek.

15 Kas 2023 - 10:23 - Gündem