2024 Zamlı Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak? Erdoğan'dan Zam Talimatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2024 emekli zamları ile ilgili son dakika açıklama yaptı mı? Erdoğan'dan emekli zammı açıklaması geldi mi?

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2024 emekli zamları ile ilgili son dakika açıklama yaptı mı? Erdoğan'dan emekli zammı açıklaması geldi mi? bu ve buna benzer sorular vatandaşlar tarafından hemen hemen her gün araştırılıyor.

2024 EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

2024 yılında belli olacak zamlı emekli maaşları hakkında henüz net bir açıklama gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çalışmaların devam ettiğini ve Bakanların bu konuda hummalı bir çalışma gerçekleştirdiklerini söylemesinin ardından yeni bir açıklamanın gelip gelmediği emekli vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önceki yaptığı açıklamalarda emekli vatandaşımızı enflasyona karşı ezdirmeyeceğiz cümlesini kullanmıştı. Milyonlarca emekli vatandaşımız Ocak 2024 yılında yapılacak zamlı emekli maaşını merak ediyor.

Kulislerden öğrenilen ve kesin olmayan bilgilere göre en düşük emekli maaşının 10 bin liranın üzerine çıkarak 12 bin lira seviyelerinde seyredeceği gelen bilgiler arasında.

Türkiye'de emekli maaşı hesaplama, sigortalının çalıştığı süreye ve prim ödeme gün sayısına göre belirlenir. Bu nedenle, emekli maaşı hesaplaması yapılırken, sigortalının çalıştığı süre ve prim ödeme gün sayısı dikkate alınır.

Emekli maaşı hesaplama formül şu şekildedir:

Emekli Maaşı = Ortalama Aylık Kazanç * Aylık Bağlanma Oranı
Ortalama Aylık Kazanç

Ortalama aylık kazanç, sigortalının çalıştığı süre boyunca prime esas kazanç olarak bildirilen tutarların toplamının, bu süreye bölünmesiyle bulunan tutardır. Prime esas kazanç, sigortalının aylık brüt kazancının %70'ine denk gelir.

Aylık Bağlanma Oranı

Aylık bağlanma oranı, sigortalının emeklilik yaşına ve prim ödeme gün sayısına göre değişen bir orandır. Aylık bağlanma oranı, sigortalının emeklilik yaşından sonraki her tam yıl için %2 oranında artmaktadır.

Emekli Maaşını Artırma Yöntemleri

Emekli maaşını artırmak için yapılabilecek bazı yöntemler şunlardır:

Yüksek prim ödemek: Prim ödeme gün sayısını ve ödenen prim tutarını artırmak, emekli maaşını artıracaktır.
Erken emekli olmak: Erken emekli olmak, emekli maaşını düşürür.
Fazladan prim ödemek: Emekliliğe hak kazandıktan sonra da prim ödemeye devam etmek, emekli maaşını artıracaktır.
Emeklilik ikramiyesini yüksek almak: Emeklilik ikramiyesi, emekli maaşına ek olarak ödenen bir tutardır. Emeklilik ikramiyesini yüksek almak için, yüksek prim ödemek ve erken emekli olmamak önemlidir.

16 Kas 2023 - 23:20 - Gündem