'Emekli maaşlarını alamayacaklar' SGK'dan emekliye kötü haber

Emekliler kara kara düşünüyor. Milyonlarca kişi bu nedenle emekli maaşlarını alamayacaklar... İşte tüm detaylar.

Büyütmek için resme tıklayın

SGK Uzmanı Özgür Erdursun SGK’nın bazı kişilere emekli maaşı ödemeyeceğine ilişkin açıklamada bulundu.


Türkiye’de emeklilik sisteminde tartışmalar ve eksikler hız kesmeden devam ediyor. Uzun yıllar boyunca EYT mücadelesi veren ve bu mücadelenin sonucunda kısmen de olsa haklarını geri alan EYT’liler yeni bir şok daha yaşadı. EYT'liler Mart ayının başından itibaren SGK’ya emeklilik başvurusunda bulunuyorlar.

EYT kapsamında yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı elde etti fakat Mart ayında başvuru yapan emekli adaylarının bir kısmı daha başvurularından sonuç alamadı.

EMEKLİ MAAŞLARI ALAMAYACAKLAR

Konu ile ilgili açıklamada bulunan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, “Hükümet yetkilileri EYT’lilerde emekli aylığı bağlama süreci birkaç ay sürer Mayıs ayına kadar biter demişlerdi, biz Ekim ayını bulur hatta geçebilir demiştik, onbinlerce EYT’li müracaatta bulunmasına rağmen aylardır emekli aylığı bağlanmadı, emeklilik dosyalarında herhangi bir sorun var mı, bunu da bilmiyorlar!

Bugün Çalışma Bakanı yılsonuna kadar bekleyen dosyalar tamamlanacak diyor! Peki dosyalarında küçük bir sorun varsa beklediği sürenin aylığını alabilecek mi! Hayır! Ayrıca Bağ-Kur’luysa aylarca bekleyip aylık alamayacak bir de fazladan beklediği sürenin Bağ-Kur primini ödeyecek.” dedi.

EMEKLİLERİ YIKAN DETAY: BİRİKEN 6 AYLIK MAAŞINI ALAMAYACAK

Emeklilik başvurusu yapan ama dosyasında bir eksiklik olan kişilerin ise bu başvurularının geçerlilikleri kalmıyor. Bu kişiler o eksiklik neyse onu giderdikten sonra yeniden başvuru yapmaları gerekiyor. EYT başvurularının değerlendirilip sonuçlanması uzadığı ve vatandaşlara da yeteri kadar bilgi verilmediği için çok sayıda EYT’li yeniden başvuru yapmak zorunda kalacaklar.

# emekli

16 Kas 2023 - 23:37 - Gündem