Adnan Beker İstifa Etti! Adnan Beker Neden İstifa Etti? Adnan Beker Kimdir?

Adnan Beker, sosyal medyada ilgi gören ve merak uyandıran bir isim oldu. İYİ Parti'nin 28. Dönem Ankara milletvekili olan Adnan Beker'in yaşam öyküsü ve meslek kariyeri hakkında detaylar aranıyor. Adnan Beker kimdir? İYİ Parti Ankara milletvekili Adnan Beker'in yaşı, görev aldığı yerler nelerdir?

Adnan Beker, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Gitsinler” sözüne muhatap olan vekillerden biriydi. Beker, partisine veda ettiğini açıkladı. Beker, “Ankaralı hemşehrilerime ve Türk milletine İYİ Parti’de yeterince hizmet edemeyeceğimi anladığım için, İYİ Parti üyeliğimden bugün itibaren ayrılıyorum” ifadelerini kullandı. İYİ Parti’nin TBMM’deki koltuk sayısı bu istifa ile 42’ye indi.

Adnan Beker Kimdir? Adnan Beker Nereli?

Adnan Beker, Ankara’da 1964 yılında dünyaya geldi. İYİ Parti’nin 28. dönem Ankara milletvekilidir. Kökeni Yozgat’ın Çadırardıç köyüdür.

Adnan Beker, gençliğinde ticarete girdi. Petrol, inşaat, enerji gibi alanlarda iş yaptı. TOBB Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi, çeşitli STK, Vakıf ve Dernek başkanlığı gibi görevleri üstlendi.

Adnan Beker’in eşi ve 4 çocuğu vardır. 2009 yılında MHP’nin Pursaklar Belediye Başkan Adayı oldu.

2019 yılında İYİ Parti’den Çankaya Belediye Meclis Üyesi seçildi ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde dört yıl boyunca Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 2023 yılında İYİ Parti’den Ankara milletvekili seçildi.

Adnan Beker İstifa Etti

İYİ Parti’de istifalar peş peşe geliyor. Geçen hafta İYİ Parti’den eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, partinin Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem ve Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu partilerinden ayrılmıştı. Bugün de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Gitsinler” dediği öne sürülen vekillerden biri olan İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker, sosyal medya hesabından partisinden istifa ettiğini açıkladı. Bu istifa ile birlikte İYİ Parti’nin Meclis’teki koltuk sayısı 42’ye geriledi.

Beker, istifa gerekçesini şöyle dile getirdi:

"Yaşamım boyunca hep doğru ve dürüst olmaya çalıştım. Her zaman ‘önce ülkem, önce milletim’ dedim. Ülkem için büyük hayallerim oldu. Bunları gerçekleştirmek için de çok çalıştım. Bu amaçla, ülkemizin dört bir yanından, her kesimden gelen yol arkadaşlarımla birlikte İYİ Parti’yi kurduk. 25 Ekim 2017’den bu yana İYİ Parti’nin başarısı için elimden geleni yaptım. Günün her saati, her alanda mücadele ettim, emek verdim. Ankaralı hemşehrilerim ve Türk milleti, 2019 Yerel Seçimlerinde sizlerin desteği ile Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevine getirildim. Bu görevimi büyük bir sorumlulukla yerine getirdim.

Dört yıl süren görevim boyunca 200 bine yakın vatandaşımızı ve partilimizi ABB İYİ Parti Grup Başkanlığımızda misafir ettik. Sahaya çıktık; Ankara’mızı köy köy, mahalle mahalle, sokak sokak dolaştık. İlçe ilçe Ankara’mızın sorunlarına birebir şahit olduk.14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde, Grup Başkanvekilliği görevimden istifa ettikten sonra İYİ Parti üyelerimizin büyük teveccühü ile temayül yoklamasında 3 bin 632 oy alarak, parti içinde rekor kırdım ve Ankara 2. Bölge 1. sıradan milletvekili adayı oldum. Partililerimiz, yol arkadaşlarımız, gönüllülerimiz ile birlikte yorulmak bilmeden bir seçim kampanyası yaptık. Seçim bölgemde İYİ Parti’nin oyunu hep birlikte yükselttik. Sivil toplum kuruluşlarımız, esnaf birliklerimiz, köy ve mahalle muhtarlarımız ve gençlerimiz ile sık sık bir araya geldik. Taleplerini TBMM çatısı altında dile getirdik; soru önergeleri, araştırma önergeleri ve kanun teklifleri verdik.

Bu süreçte benimle beraber yürüyen tüm yol arkadaşlarıma teker teker teşekkür ediyorum. Ankaralı hemşehrilerim ve Türk milleti, İYİ Parti’de artık Ankaralı hemşehrilerime ve Türk Milleti’ne daha fazla faydalı olamayacağımı anladığım için, bugün itibariyle İYİ Parti’den ayrılıyorum. Öncelikle Ankaralı hemşehrilerim olmak üzere, İYİ Parti İlçe Başkanlarımız, yöneticilerimiz, üyelerimiz, gönüllülerimiz ve İYİ Parti’ye oy vermiş tüm vatandaşlarımızla bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da kapım ve telefonum her zaman açık olacaktır. Ankara’mıza ve Türk milletine her zamanki gibi hizmet etmeye devam edeceğim. Saygılarımla."

Adnan Beker Neden İstifa Etti?

Adnan Beker, geçen hafta İYİ Parti’den ayrılan Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun ardından AK Parti’ye geçeceği iddia edilen bir diğer isimdi. Hatipoğlu, AK Parti’ye katıldığında rozetini Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisi takmıştı. Kulislerde Beker’in de Hatipoğlu gibi AK Parti’ye katılacağı söyleniyordu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün yaptığı grup toplantısında, “Bu ülkeye kazık atan herkesi buradan silmezsem adımı değiştireceğim. İyiler Hareketi cep doldurmaya kalkışanların karşısında, sırtında yara olmayan, tertemiz, gözümün içine baksan arkasının görüldüğü insanlardan oluşan bir partidir. Bunun dışında davrananların içimizde yeri yoktur” dedi.

Akşener’in bu sözleriyle Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ile Ankara Milletvekili Adnan Beker’i işaret ettiği ileri sürülmüştü. Beker, yaşananlar sonrasında partisinden istifa ettiğini duyurdu.

17 Kas 2023 - 10:21 - Siyaset