Filistin Öğrencilerin Eğitim Masrafını Türkiye Karşılayacak

Bugün yayınlanan Resmi Gazete'de yer alan bir bölümde Filistinli öğrencilerin eğitim masraflarının Türkiye tarafından karşılanacağı ibaresi sosyal medyada gündem oldu. İşte detaylar...

Uzun süredir devam eden İsrail ve Filistin savaşı tüm dünyada ses getirdi. Türkiye'de hem bireysel hem de kurumsal şekilde İsrail ürünlerini boykot etme ve böylece kullanmama eylemi başlatıldı ve yayılmaya devam ediyor. Bugün yayınlanan Resmi Gazete'deki karar göre ise Türkiye'deki Filistinli öğrencilerin eğitim masraflarını devletin ödeyeceği belirtildi. Bunun üzerine sosyal medyada destekleyici ve eleştirel olmak üzere birçok tepki yer aldı. İşte konuyla ilgili ayrıntılar...

Türkiye, Filistinli Öğrencilerin Masraflarını Ödeyecek

Türkiye, Filistin’in Gazze şehrinde yaşayan öğrencilere Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim ücreti ödemeden eğitim alma fırsatı tanıdı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, 2023- 2024 eğitim-öğretim yılında Gazze’deki aileleri veya kendileri olan önlisans ve lisans öğrencilerinin öğrenim ücretleri devlet tarafından ödenecektir.

Ayrıca, bu öğrencilerden ikinci öğretim öğrenim ücreti alınmışsa yükseköğretim kurumları bunu öğrencilere geri verecektir. Bu kararın yanı sıra, olağanüstü hal ilan edilen illerde oturan ve devlet yükseköğretim kurumlarında örgün öğretim programlarına kayıtlı olan öğrencilerin ve Gazze’de oturan öğrencilerin öğrenim ücretleri de devlet tarafından karşılanacaktır.

Bu karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de ilan edilmiştir. Türkiye, Filistin’in Gazze şehrindeki üniversite öğrencilerine Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim ücreti ödemeden eğitim alma imkanı sağlamıştır. Bu karar, Türkiye’nin Filistinli öğrencilere verdiği destek politikalarının bir parçasıdır.

Ayrıca, bu kararla Gazze’de aileleri veya kendileri olan ve devlet yükseköğretim kurumlarında örgün öğretim programlarına kayıtlı olan önlisans ve lisans öğrencilerinin öğrenim ücretleri, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde devlet tarafından ödenecektir.

Bu hamle, Türkiye’nin Filistinli öğrencilere yönelik sunduğu destekler arasında büyük bir önem taşımaktadır.

17 Kas 2023 - 11:33 - Eğitim