Kafkametler Gemisi Kimin? Kafkametler Gemisi Hangi Şirketin? Kafkametler Gemisi Son Dakika!

‘Kafkametler’ adlı kuru yük gemisi, Karadeniz’de mendireğe çarparak battı. Bu olayın ardından, geminin kime ait olduğu ve kimin yönettiği gibi sorular gündeme geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Karadeniz’de mendireğe çarparak batan ‘ Kafkametler’ gemisinin sahibi kimdir, merak konusu oldu.

Kafkametler Gemisi Kimin?

‘Kafkametler’ gemisi, Karadeniz’de fırtınaya yakalanıp mendireğe çarparak battı. Gemide 12 Türk mürettebat vardı. Gemiyi işleten şirket, Özkandemir ailesinin kurduğu Kafkametler Maritime. Aile, Zonguldak’ta 1953 yılında ahşap bardak altlığı ile kum çakıl satıcılığı ve taşımacılığı yaparak denizcilik sektörüne girdi.

Aile, 1975’ten sonra İstanbul’a taşındı. 1985’te ilk gemileri 'Recep reis 1’i inşa ettiler. 1992’de ise ikinci gemileri 'Kafkametler’i yaptırdılar. Gemileri Karadeniz, Akdeniz ve Kıta Limanlarında faaliyet gösteriyordu.

‘Kafkametler’ gemisi, Rusya’dan İzmir’e yük taşırken fırtınaya tutuldu. Ereğli Limanı’na sığınmak istedi ama başaramadı. Limandan çıktıktan sonra mendireğe çarptı ve battı. Gemideki mürettebatla bağlantı koparıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geminin battığını ve 12 Türk mürettebatla irtibat kurulamadığını duyurdu.

Yerlikaya, şöyle dedi:

“Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri hazırda bekliyor. Hava koşulları iyileşince hemen arama kurtarma çalışmalarına başlayacağız.”

20 Kas 2023 - 10:33 - Gündem