Pervin Chakar Kimdir? Özgür Özel, Pervin Chakar'ın Neden Elini Öptü?

Pervin Chakar, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in ziyaret ettiği ve gündeme gelen bir isimdir. Pervin Chakar'ın geçmişte yaptığı açıklamalar ve yaşam öyküsü merak ediliyor. Kullanıcılar Pervin Chakar'ın doğum yeri ve kökeni hakkında bilgi almak istiyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Pervin Chakar, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in ziyaretine konu olan ve gündeme gelen bir kişidir. Pervin Chakar’ın kim olduğu ve nereden geldiği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Chakar’ın geçmişteki açıklamaları ve mesleği de ilgi çekiyor. İşte Pervin Chakar hakkında bilgiler…

Pervin Chakar Kimdir?

Pervin Chakar, 19 Haziran 1981’de Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Beş kardeşin en büyüğü olan Chakar, Kürt kökenli bir Türk opera sanatçısıdır. Türkiye’den sonra İtalya’da opera eğitimi gördü ve şu anda Almanya’da yaşıyor. Birçok prestijli opera-evinde sahne alıyor ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanıyor.

Chakar’ın çocukluğu Karadeniz Ereğlisi ve Fatsa’nın köylerinde geçti. İlkokulu Fatsa’nın Saitler Köyü’nde bitirdi. Babası öğretmen olduğu için Bismil’e tayin oldular ve Chakar burada ortaokula gitti. Bu sırada halk müziğine ilgi duydu. 1995’te Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne girdi ve 1999’da birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’ne kaydoldu ve 2003’te üniversitenin Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

Chakar, opera çalışmalarına Oylun Davran Erdayı ile başladı. 2004-2005 yıllarında İtalya’da Accademia d’Arte Lirica Müzik Akademisi’nde, 2006-2008 yıllarında ise Accademia Internazionale Musicale di Perugia’da eğitim gördü. İtalyan hükümetinin bursuyla opera eğitimine devam eden Chakar, Luciana Serra, Lella Cuberli, Tiziana Fabbricini, Mietta Sighele ve Veriano Luchetti’nin masterclass programlarına katıldı. 2008’de İtalya’da Perugia F. Morlacchi Devlet Konservatuvarı’ndan pekiyi dereceyle mezun oldu.

Pervin Chakar, 2004’te Eskişehir Festivali’nde opera sahnesine çıktı. İlk opera performansını 2006’da Milano Teatro Rosetum’da yaptı. Birçok önemli operada rol alarak kariyerini ilerletti. AsLiCo Genç Opera Şarkıcıları Yarışması’nda finale kaldı ve Hansel ve Gretel Operası’nda Gretel rolüyle beğeni topladı. Aynı yıl Venedik Teatro La Fenice’de “Maria Stuarda” operasında “Anna Kennedy” rolünü oynadı.

Chakar, 2010’da Teatro alla Scala’da “Lulu” operasında “Eine FÜnfzehnjahrige” rolüyle başarılı bir performans sergiledi. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda üçüncü oldu ve uluslararası arenada tanındı. 2011’de Maria Caniglia Opera Yarışması’nda birinci oldu ve New York Lotte Lehmann Vakfı’ndan "En İyi Kadın Sesi Özel Ödülü"nü aldı. 2012’de Paris Accademie Disque du Lyrique’den Altın Orfeo Leyla Gencer Büyük Ödülü’nü kazandı.

Chakar, 2016’dan beri Almanya’da yaşıyor. 2018’de Köln Filarmoni Gençlik Orkestrası ile Mozart’ın konser aryalarını söyledi. 2019’da İtalya ve Almanya’da soprano solo olarak konserler verdi. Aynı yıl Berlin ve İstanbul’da Gomidas’ın 150. doğum yılı anısına konserler düzenledi.

Chakar, 2022’de Türkiye’de ilk Kürtçe dersini Mardin Artuklu Üniversitesi’nde vermeyi planladı. Ancak konserinde Kürtçe şarkı söyleyeceği için konserinin iptal edildiğini öne sürdü. Konserin iptal nedeni ise, bilet satılmayan salonda ücretli olarak sahne almak istemesi olarak açıklandı.

Özgür Özel, Pervin Buldan'la Pervin Chakar'ı Dinlemeye Gitti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda “Bir Opera Gecesi” adlı dinletiye katıldı. Dinletide Kürt soprano Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa sahne aldı. Özel’in yanında CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de vardı. Ayrıca HEDEP Van Milletvekili Pervin Buldan da geceye iştirak etti.

Özel, geceyle ilgili olarak şöyle paylaşımda bulundu:

"Süreyya Opera Sahnesi’nde Pervin Chakar ve Paolo Villa’nın “Bir Opera Gecesi"ni izledik. Sn. Chakar’ın sesi kadar, barış ve kardeşlik çağrıları ve depremde yaşadığımız acıyı paylaşması da çok etkileyiciydi.”

20 Kas 2023 - 11:17 - Gündem