Diyarbakır Surlarında Netanyahu İdam Edildi! Netanyahu'nun Maketini İdam Ederek İsrail'i Protesto Ettiler

Diyarbakır'da da İsrail-Hamas savaşı protesto edildi. İsrail'in sivil ölümlerine neden olan saldırılarına karşı tepki gösteren Diyarbakırlılar, sokaklara döküldü.

Haber albümü için resme tıklayın

Bölgede İsrail-Hamas savaşı devam ediyor. Hamas, 7 Ekim’de İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” adlı bir operasyon başlattı. İsrail, Gazze Şeridi’ni ağır bir şekilde bombaladı. Gazze’de binlerce sivil, aralarında kadın ve çocukların da olduğu, hayatını kaybetti.

Netanyahu'yu Maketini İdam Ederek Protesto Ettiler

Dünyanın her yerinde sivil ölümlerini kınamak ve yaşanan insanlık dramını duyurmak için mitingler ve eylemler yapılıyor.

Diyarbakır’da da “sembolik tepki” adıyla bir eylem gerçekleştirildi. Bir grup protestocu, İsrail Başkanı Netanyahu’nun resminin bulunduğu bir vitrin mankenini önce On Gözlü Köprü’ye sonra da Diyarbakır Surlarına astı. Protestocular, X’ten (Twitter) paylaştıkları ingilizce alt yazılı bir video ile eylemlerini duyurdular.

Protestocular, videolarında “ Filistin halkına ve direnişçilerine Türkiye’den selam olsun. İsrail bir işgalci terör örgütüdür. Netanyahu da baş teröristtir” dediler. Ayrıca saldırıların bir “katliam” olduğunu vurgulayan protestocular, BM’nin de bu durumu dile getirdiğini ancak Batı’nın bu konuda yetersiz kaldığını ifade ettiler.

Protestocular, İsrail devletinin “Arz-ı Mevud hayallerinin” peşinde olduğunu ve Diyarbakır’ın da bu plana dahil edildiğini iddia ettiler. “Diyarbakır İslam’dır; İslam kalacaktır” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Paylaştıkları videoda, İzzettin El Kassam Tugaylarının kullandığı efektleri taklit etmeleri ve eylem saatini 7 Ekimde yapılan “Aksa Tufanı” operasyonunun başladığı saate ayarlamaları da göze çarptı.

20 Kas 2023 - 12:28 - Gündem