YÖK Başkanı Açıkladı Yapay Zeka Yönetmeliği! Üniversitelere Yeni Yapay Zeka Bölümleri De Geliyor!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, akademik alanda “yapay zeka etik mevzuatı” oluşturduklarını söyledi. Ayrıca YKS yerleştirme kılavuzunda, “bilişim teknolojileri” ve “yapay zeka” ile ilgili 10 civarında yeni program açıklayacaklarını duyurdu.

Haber albümü için resme tıklayın

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK’ün yapay zeka çalışmalarını anlattı.

Yapay zekanın dünyada çok uzak bir geleceğin teknolojisi olarak görülürken çok hızlı geliştiğini ve yaygınlaştığını belirten Özvar, “Yapay zeka, Yükseköğretim Kurulu’nun öncelikli gündem konularından biri oldu. İki yıldır sürdürdüğümüz yapay zeka ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz” dedi.

Yapay Zeka Yönetmeliği Olacak

Özvar, yapay zekanın dünyada çok uzak bir geleceğin teknolojisi olarak görülürken çok hızlı geliştiğini ve yaygınlaştığını belirterek, “Yapay zeka, Yükseköğretim Kurulu’nun öncelikli gündem konularından biri oldu. İki yıldır sürdürdüğümüz yapay zeka ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz” dedi.

Erol Özvar, yaptıkları çalışmalardan birinin “yapay zeka üzerine akademik etik yönetmeliği” olduğunu söyledi. “Yönetmeliği hazırlıyoruz. Yakında üniversitelerimizin yapay zeka uzmanları ve hukukçularla birlikte yapay zeka üzerine akademik etik programını açıklayacağız” diye konuştu.

Özvar, yapay zekanın lisans, yüksek lisans, doktora gibi pek çok alanda etkin kullanıldığını bildiklerini ifade etti:

“Ancak bu kullanımın etik, ahlaki çerçevesi olmalı. Yapay zeka, entelektüel veya fikri mülkiyet hakları açısından bütün dünyada tartışma konusu. Bizler, yapay zeka çalışmalarının yasaklanması, kısıtlanması değil, belirli kurallar içinde desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, yapay zekanın yasaklanması değil, kontrollü bir şekilde bütün akademisyenlerin, öğrencilerin, bilim insanlarının kullanmaları ve üzerine çalışmaları gerektiğine inanıyoruz. Yapay zeka etik mevzuatını bütün üniversitelere yaygınlaştırmak için önümüzdeki günlerde kamuoyuyla ve üniversitelerimizle paylaşacağız. Bütün öğrencilerimizin yapay zekadan ilgili etik kurallara uygun olarak yararlanmalarını isteyeceğiz.”

10'a Yakın Yapay Zeka Üzerine Yeni Programlar Geliyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, ayrıca 2024’te YKS yerleştirme kılavuzunda “bilişim teknolojileri” ve “yapay zeka” üzerine 10’a yakın yeni program duyuracaklarını açıkladı. Özvar, “Bu çalışma, Yükseköğretim Kurulunun son yıllarda yapmış olduğu program yenilikleri, geleceğin meslekleri bakımından en önemli çalışmalardan bir tanesini oluşturuyor” dedi.

Üniversite programlarının yenilenmesinin YÖK’ün öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu belirtildi.

Özvar, bilişim teknolojisi odaklı derslerin veya öğrenme hedeflerinin ilerleyen yıllarda programların büyük bir kısmını kapsayacağını ifade etti.

“Bu nedenle önümüzdeki birkaç yıl içinde sadece bilgisayar mühendisliği veya diğer mühendislik programlarında değil, hemen hemen tüm programlarda, sosyal bilimlerde, beşeri bilimlerde, temel bilimlerde, sağlık bilimlerinde bilişim ve yapay zeka ağırlıklı dersler ve müfredat daha fazla yer alacak” dedi.

20 Kas 2023 - 14:00 - Eğitim