Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli 2023? Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Çipli kimlik kartlarına geçiş yapmayan vatandaşlar için önemli bir döneme girilmiştir. 2023 yılı itibarıyla bankalar, işlemler için çipli kimlik kartı kullanımını zorunlu kılmış bulunmaktadır. Artık eski nüfus cüzdanlarıyla bankacılık işlemleri gerçekleştirilememektedir. Ayrıca, eski tip sürücü belgelerinin de geçerlilik süreleri sona ermek üzeredir. İşte eski kimlik ve ehliyetlerin kullanım süresinin sona ereceği tarih…

2024 yılına giriş yapmamıza kısa bir süre kala, vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de çipli kimlik kartlarına geçiş sürecidir. Zira, 2023 yılından itibaren bankacılık işlemlerinde çipli kimlik kullanımı mecburi hale gelmiştir. Yeni yılın başlamasına sayılı günler kala, eski kimlik kartlarının değiştirilmesiyle ilgili bilinmesi gerekenler şöyle sıralanabilir…

Eski Kimlikler Ne Zaman Değişecek?

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları, on yıllık bir süre için geçerlidir ve bu sürenin sona ermesinin ardından, belirtilen tarihten itibaren yenileme başvurusu yapılabilir. Kimlik kartlarının ne zaman yenileneceği, kartın üzerinde belirtilen tarihte açıkça görülebilir. Yenileme süreci, 31 Aralık 2023 tarihine dek sürdürülecektir.

Kimlik Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nı güncellemek isteyen vatandaşların ilk adım olarak randevu almaları gerekmektedir. Randevu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi olan https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden ya da Alo 199 hattı üzerinden kolaylıkla alınabilir.

Randevu tarihinizde, eski kimlik kartınız ve güncel biyometrik fotoğrafınızla nüfus müdürlüğüne başvurarak kimlik yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Son Tarih Uzatıldı

Eski sürücü belgelerini yenilemek için belirlenen son tarih, yeni düzenlemeye göre 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldı! İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 1 Ocak 2016 öncesinde verilen eski tip ehliyetlerin yenilenmesi için tanınan sürenin, önceki son tarih olan 31 Aralık 2022’den itibaren iki yıl daha uzatıldığı bildirildi.

Kimlik Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

2023 yılı itibarıyla, yeni doğanlar için çıkarılan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları, değişiklik sebebiyle yenilenen kimlik kartları ve kayıp nedeniyle talep edilen nüfus cüzdanları için belirlenen ücret 83 TL olarak belirlenmiştir.

11 Ara 2023 - 16:09 - Yaşam