Salim Ensarioğlu Kimdir? Salim Ensarioğlu Şeyh Said Açıklaması

Mehmet Salim Ensarioğlu, İYİ Parti İstanbul II. Bölge’den Milletvekili olarak görev yapmaktadır. Son zamanlarda, Şeyh Said hakkındaki yorumları sebebiyle disiplin kuruluna sevk edilmesiyle gündeme gelmiştir. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu tarafından yapılan açıklamada, Ensarioğlu’nun parti disiplinine aykırı davrandığı belirtilmiştir. Bu durum, kamuoyunun ilgisini çekmiş ve “Mehmet Salim Ensarioğlu kimdir?” sorusu sıkça sorulanlar arasına girmiştir.

Mehmet Salim Ensarioğlu, İYİ Parti’nin İstanbul II. Bölge Milletvekili ve Başkanlık Divanı üyesi olarak görev almakta, aynı zamanda Ortadoğu Politikaları Başkanlığı’nı yürütmektedir. Siyasi kariyeri, kişisel geçmişi ve güncel gelişmelerle ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını ve ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. İşte, Mehmet Salim Ensarioğlu ile ilgili bilinmesi gerekenler ve son haberler.

Salim Ensarioğlu Kimdir? Salim Ensarioğlu Nerenin Milletvekili?

Mehmet Salim Ensarioğlu, İYİ Parti’nin İstanbul II. Bölge Milletvekili olarak mecliste yer almakta ve aynı zamanda İYİ Parti Başkanlık Divanı’nda ve Ortadoğu Politikaları Başkanlığı’nda görev yapmaktadır.

1955 yılında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde dünyaya gelen Ensarioğlu, eğitimini tamamladıktan sonra çiftçilik ve ticaretle meşgul oldu. Dicle İl Genel Meclisi’nde üç dönem görev aldı. DYP’den 19., 20. ve 21. dönem Diyarbakır Milletvekili seçilen Ensarioğlu, Tansu Çiller’in başbakanlığındaki 51., 52. ve 54. hükümetlerde Devlet Bakanlığı görevini üstlendi.

2010 yılında, 12 Eylül referandumu konusundaki parti politikasını desteklemediği için Demokrat Parti’den 12 bin üye ile birlikte ayrıldı. 2011 genel seçimlerinde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili adayı olarak katıldı fakat seçilemedi. 2018’de İYİ Parti’den Diyarbakır Milletvekili adayı oldu ancak yine seçimi kazanamadı. Ensarioğlu, evli ve on bir çocuk babasıdır.

Salim Ensarioğlu Şeyh Said Hakkında Ne Dedi?

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu’nun, Şeyh Said hakkındaki ifadeleri nedeniyle disiplin sürecine tabi tutulduğu, İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu tarafından açıklandı. Zorlu, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Ensarioğlu’nun partinin temel ilkelerine ve siyasi duruşuna ters düşen sözlerini kabul etmediklerini belirtti.

Mehmet Salim Ensarioğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bir yola Şeyh Said Bulvarı ismini verme kararının ardından başlayan tartışmalara katıldı ve sosyal medya üzerinden bir açıklama yayınladı. Ensarioğlu, Şeyh Said hakkında yapılan suçlamaları şiddetle reddettiğini ifade ederek, bu tür suçlamaların toplumsal bölünmeyi derinleştirdiğini ve hiçbir faydalı amaca hizmet etmediğini söyledi. Toplumun tüm değerlerine saygı gösterilmesi gerektiğini ve bunun ‘hafıza barışı’ olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ensarioğlu, Bediüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza’nın mezar yerlerinin kamuoyuna açıklanması gerektiğini belirterek, bu bilgilerin devlet sırrı olarak saklanmasının mantıksız olduğunu ve hafıza barışına katkıda bulunmadığını dile getirdi. Ülkenin huzur ve barış ortamını sağlamak için toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla hafıza barışının önemli olduğunu ve bu konuda kamuoyunun sesini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

13 Ara 2023 - 16:46 - Siyaset