Alper Gezeravcı Kimdir? Alper Gezeravcı Ne Zaman Uzaya Gidecek?

Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Türkiye’nin ilk uzay yolcusu adayıdır. Sosyal medyada pek çok kişi tarafından merak edilen Alper Gezeravcı’nın hayatı hakkında bilgiler aranıyor. Alper Gezeravcı kimdir, kaç yaşındadır ve nereden gelmektedir?

Türkiye’nin ilk astronotu Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu. Erdoğan, “Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri’nde kahramanlık göstermiş bir Türk pilotumuz. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca kalacak." dedi. Yedek olarak da Tuva Cihangir Atasever seçildi.

Alper Gezeravcı Hakkında Bilgiler

Alper Gezeravcı, 2 Aralık 1979’da Mersin’de doğdu. Küçüklüğünden beri gökyüzüne ve bilime ilgili olan Alper Gezeravcı Hava Harp Okulu’na girdi. Burada Elektronik Mühendisliği Bölümünü bitiren Alper Gezeravcı, ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde harekat araştırması alanında yüksek lisans yaptı.

Alper Gezeravcı, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olmaya adaydır. F-16 pilotu olarak ülkemize pek çok hizmet veren Alper Gezeravcı, Hava Kuvvetleri’nde 21 yıl boyunca önemli görevlerde ve başarılarda bulundu.

Alper Gezeravcı, standardize filo akademik kol komutanlığı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ilk uzay yolcularını şöyle açıkladı:

“Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri’nde kahramanlık göstermiş bir Türk pilotumuz. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca kalacak. Yedek olarak da Tuva Cihangir Atasever seçildi."

Türkiye Uzay Ajansı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal uzay ajansı olan Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Türkiye’nin uzay bilimleri programını ve genel havacılık ve uzay araştırmalarını yürüten devlet kurumudur.

TUA, 13 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görev ve yetkileri belirlenen, tüzel kişiliği olan, idari ve mali özerkliği ve özel bütçesi olan bir kurumdur. Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen politikalar çerçevesinde Millî Uzay Programı’nı hazırlamak, uygulamak ve iş birliklerini koordine etmekle görevlidir.

TUA, ilk toplantısını 2019 yılı Eylül ayında yaptı. 9 Şubat 2021 tarihinde ise TUA tarafından hazırlanan Millî Uzay Programı’nı halka duyurdu.

Alper Gezeravcı Ne Zaman Uzaya Gidecek?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Uzay yolcumuz Alper Gezeravcı son aşamaya geldi. Cumhuriyet tarihinin ilk insanlı uzay görevini yapmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na çok yakında gidecek. İlk astronotumuz bu uçuş öncesi yakında karantinaya alınacak.” diye konuştu.

Kacır, astronomiden matematiğe, tıptan geometriye pek çok alanda öncü olmuş bir medeniyetin torunları olarak uzay çalışmalarında daha geniş ve sistematik bir şekilde ilerlemek için 5 yıl önce bugün Türkiye Uzay Ajansı’nı (TUA) kurduklarını belirtti.

14 Ara 2023 - 11:50 - Gündem