Polislerin Emeklilik Yaşı Yükseliyor Mu? Polis Emeklilik Yaşı 60 Mı Olacak?

Polislerin emeklilik yaşı hakkında İçişleri Bakanı Yerlikaya'ya soru yönelten AK Parti Kocaeli Milletvekili Veysal Tipioğlu'na Bakan Yerlikaya, polis ve emniyet müdürlerinin yaş sınırının yükseltildiğini belirten bir düzenleme yapıldığını bildirdi. Bu açıklama polislerin hoşnutsuzluğuna sebep oldu.

İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi TBMM’de görüşülürken, AK Parti Kocaeli Milletvekili Veysel Tipioğlu, Bakan Ali Yerlikaya’ya bir soru sordu. Veysel Tipioğlu, eski Şanlıurfa Emniyet Müdürüydü.

Polis Emeklilik Yaşı Kaç Olacak?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü sırada, emniyet personelinin özlük haklarını ilgilendiren bir kanun tasarısı hazırladıklarını söyledi ve yaş sınırının yükseltileceğini duyurdu.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Veysel Tipioğlu, İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi hakkında bir soru sordu ve konuyu ortaya attı. Tipioğlu, eski bir emniyet müdürü olarak, Bakan Yerlikaya’ya emniyet teşkilatının sorununu şöyle dile getirdi:

Emekli olan polislerimiz 55 yaşında. Ama günümüzün koşulları ve yaşam süresinin artması nedeniyle, diğer kamu çalışanları gibi emeklilik yaşlarının 60’a, aynı şekilde birinci sınıf emniyet müdürlerinin de 65’e çıkarılması için bir çalışmanız var mı?”

Bakan Yerlikaya, bu soruya cevap verirken, konuyla ilgili ayrıntılı bir çalışma yürüttüklerini ve yakında Torba Kanun Teklifi olarak TBMM’ye sunacaklarını ifade etti ve şunları ekledi:

“Emniyet müdürlerimizin emeklilik yaşlarının artırılmasıyla ilgili bir sorusu vardı. Evet, Sayın milletvekilim, bununla ilgili bir torba yasada önerimiz olacak, çalışmalarımız bu yönde sürüyor. Biz de Teşkilat olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü olarak müdürlerimizi, hem merkezde hem de taşrada görev yapan müdürlerimizi ve diğer personellerimizi emeklilik yaşlarını yukarı çıkarmak istiyoruz.”

Polisler İçin Torba Yasası Geliyor

3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu’nda değişiklik yapılacağı ve polislerin emeklilik yaşının 55’ten 60’a, emniyet müdürlerinin ise 60’tan 65’e çıkarılacağı bildirildi. Torba Kanun Teklifi olarak gelecek ay TBMM’ye sunulacak olan kanun, emniyet personelinin resmi tatil, bayram vb. günlerdeki çalışma koşulları ve özlük haklarıyla ilgili de farklı düzenlemeler içeriyor.

Polisler Ne Diyor?

Emniyet personeli, polislerin emeklilik yaşının 55’ten 60’a, emniyet müdürlerinin ise 60’tan 65’e yükseltilmesi planına karşı çıktı. Mezarda emekli olmayı reddeden emniyet personeli, yaş sınırının kaldırılmasını, özlük hakları ve çalışma koşulları ile ilgili iyileştirme yapılmasını talep etti.

18 Ara 2023 - 11:07 - Gündem