Zeliha Burtek Kimdir? Zeliha Burtek'in Sokak Röportajındaki "Sosyal Çürüme" Açıklaması Gündem Oldu!

Sosyal medyada çok konuşulan bir sokak röportajında “sosyal çürüme” konusu gündeme gelmişti. Türkiye’nin gerçek sorununun ekonomik değil, “sosyal çürüme” olduğunu iddia eden kişinin Akademisyen Zeliha Burtek olduğu anlaşıldı.

“Sokak Gazetesi” adlı YouTube kanalının yaptığı bir sokak röportajında yurttaşın ifadeleri gündeme damga vurdu. “ Türkiye’nin gerçek problemi ekonomik değil, sosyal çürüme” diyen kişinin videosu çok paylaşılınca, bu kişinin Dr. Zeliha Burtek olduğu anlaşıldı.

Sokak Röportajındaki "Sosyal Çürüme" Açıklaması 

Burtek, Türkiye’nin en büyük sorununun sosyal çürüme olduğunu belirtti; “Dünya tarihinde ekonomik olarak hep toparlanma oldu. Birçok kriz yaşandı. Ekonomi hep düzeldi, kapital kendini bitirmez ama sosyal çürümeyi de onaramaz. Türkiye’de şu an sosyal çürüme var. Bunun için çok zor, geri dönüşü olmayan bir noktadayız.” dedi.

Burtek, sosyal çürümeyi şöyle açıkladı; “Sosyal çürüme, etik denen şeyin kaybolması, etik bir yaşam felsefesi demek. Türkiye’de yaşam felsefesi yok oldu. Şunu söyleyeyim, Türk edebiyatını, Türk sinemasını, Türk tiyatrosunu hatırlayın. Bu edebiyatta, bu tiyatroda, sanatta, yazında ve düşünde hiçbir zaman göçmen kültürü, mülteci kültürü ya da mafya ya da kara para aklama gibi kavramlar yer almazdı. Ama artık biz kültürel olarak bütün çıkacak yapıtlarda bu kavramlara rastlayacağız. Sosyal çürüme demek bu, başka bir toplum haline geldik. Biz Güney Amerika ülkesi değildik ama Güney Amerika ülkesi gibi olduk. Çok garip değil mi?” diye konuştu.

Zeliha Burtek Kimdir?

Zeliha Burtek, mimarlık, sanat tarihi ve felsefe gibi alanlarda akademisyenlik yaptı. 21 yıl boyunca değişik üniversitelerde öğrenciler yetiştirdi. Sokak hayvanlarına 25 yıldır bakan Burtek, hayvan dostu bir kişi.

Burtek, MSGÜ’de (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) sosyoloji alanında doktora, Galatasaray Üniversitesi’nde de felsefe alanında yüksek lisans yaptı.

18 Ara 2023 - 16:39 - Gündem