Yerel Seçimler Ne Zaman 2024? Yerel Seçim Tarihi Resmi Gazete'de Yayımlandı Mı?

Resmi Gazete’de Yüksek Seçim Kurulu Kararı ilan edildi. Böylece 2024 yılında yapılacak mahalli idareler seçiminin tarihi kesinleşti. Bu haberin ardından yerel seçim ne zaman gerçekleşecek? diye merak edenler araştırmaya koyuldu. YSK ve Yerel seçim ne zaman, hangi günde olacak? sorusunun cevapları ve ayrıntıları.

Yüksek Seçim Kurulu Kararı Resmi Gazete’de duyuruldu ve 2024 yılında gerçekleşecek mahalli idareler seçiminin ne zaman yapılacağı açıklandı. Resmi Gazete ilanı sonrasında ayrıntıları öğrenmek isteyenler yerel seçim ne zaman, hangi günde olacak? sorularına yanıt arıyor.

Yerel Seçimler Ne Zaman?

Resmi Gazete’de YSK kararı ilan edildi. 2024 yılında mahalli idareler seçiminin tarihi 31 Mart 2024 Pazar olarak belirlendi.

Oy verme süresi Doğu illerinde 07.00-16.00 arası, diğer illerde ise 08.00-17.00 arası olacak.

Resmi Gazete Kararı

Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 8. maddesinin 1. fıkrası şöyle der:

“Mahalli İdareler seçimleri beş yılda bir gerçekleşir. Her seçim döneminin son yılında 1 Ocak günü seçim süreci başlar. Aynı yılın Mart ayının son Pazar günü ise oy kullanma günüdür.” Bu maddeye göre, Mahalli İdareler Genel Seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacaktır. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 89. maddesinde ise “Oy verme süresi” şöyle tanımlanır: “Oy verme günü, saat sekiz ile on yedi arasındaki zaman dilimidir. Fakat, saat on yediye gelmesine rağmen, sandık başında sıra bekleyen seçmenler, başkanın saymasıyla birlikte oylarını verirler. Oy verme süresinin başlama ve bitiş saatleri, süreyi korumak şartıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına bağlı olarak, tüm ülkede veya seçim çevrelerinde, seçim gününden en az bir hafta önce duyurulmak kaydıyla, Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenebilir.”

20 Ara 2023 - 10:52 - Siyaset