İlaçlara Zam Gelecek Mi? İlaçlara Ne Zaman Zam Gelecek? Karar Resmi Gazetede Duyuruldu!

Beşeri ilaçların fiyatını belirleyecek olan avro kuru, %25 yükseltilerek 17,5483 TL olarak güncellendi. Bu değişiklik, 25 Aralık tarihinden itibaren uygulanacak.

Avro değeri, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatını belirlemek için kullanılıyor. Bu değer, %25 oranında yükseltildi.

İlaçlara Zam Geldi Mi?

Beşeri ilaçların fiyatlandırılmasıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Kararı değişti ve Resmi Gazete’de ilan edildi. Buna göre, beşeri ilaçların fiyatını belirleyecek olan avro değeri, %25 yükseltilerek 17,55 TL oldu. Avro değeri önceden 14 TL idi.

Ayrıca, fiyat korumalı ürünler için geçerli olan barem değeri de avro kurundaki artış oranında güncellendi. Fiyat korumalı ürünler için barem değeri 60,51 TL, diğer ürünler için ise 31,62 TL olarak belirlendi. Bu karar 25 Aralık 2023 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak.

İlaç Zammı Ne Zaman 2023?

Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında avro kurunun yüzde 25 yükseltilmesiyle ilgili olarak Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, “Güncel kura göre çok düşük kalan kur nedeniyle piyasada ilaç bulunamama sorunu sürecek” dedi.

Saydan, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Kararı ile Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik yapıldığını ve Resmi Gazete’de duyurulduğunu hatırlattı.

Karara göre, beşeri ilaçların fiyatını belirleyecek olan Türk Lirası cinsinden 1 avro değeri, 25 Aralık 2023’te geçerli olmak üzere, %25 artarak 14,0387 liradan 17,5483 liraya çıkarıldığını söyleyen Saydan, bu değerin, gerçek avro kuru olan 31,61 liranın sadece yüzde 55’i olduğunu vurguladı.

Saydan, şöyle devam etti:

"Bakanlığın belirlediği kur, son 8 yıldır, gerçek avro kurunun yarısı kadar seviyede kalmaktadır. Bu da ‘ilaç yoku’ probleminin ana nedenidir. Kur, güncel kurdan çok aşağıda olduğu için piyasada ilaç bulunamama sorunu devam edecek. İthal ilaçların güncel kura uygun ithal edilmesinde zorluklar olacak. Bunun yanında, bu kararın 25 Aralık’ta yürürlüğe girecek olması, depolardaki ilaç akışını bugünden itibaren azalttı. Biz eczacılar 10 gün boyunca ne yapacağımızı düşünüyoruz. İlacın erişilebilir ve bulunabilir olması gerekiyor. Yoksa bir çok hayati ilaç piyasada tükenme riskiyle karşı karşıya kalacak."

Saydan, “piyasada ilaç bulunabilirliği için avro kurunun güncellenmesinin yeterli olmadığını” belirterek, “En kısa zamanda yerli ilaç üretimine destek verilmesi lazım. Böylece hem dışa bağımlılığımız azalacak hem de ilaç fiyatlarında avantaj sağlanacak” şeklinde değerlendirdi.

22 Ara 2023 - 10:46 - Sağlık