Milli Yas Nedir? Milli Yas İlan Edildi Mi? Milli Yas Edilince Ne Oluyor?

Ulusal yas, bir ülkenin yaşadığı büyük acı veya kayıplar nedeniyle ilan ettiği özel bir gündür. Ulusal yas ilan edilen durumlar, genellikle savaş, terör, doğal afet, devlet başkanının veya önemli bir kişinin ölümü gibi olaylardır. Ulusal yas günlerinde, ülkenin acısını ve saygısını göstermek için bayraklar yarıya indirilir.

12 askerin şehit olması sonrası, ülke genelinde Milli Yas ilan edilmesi isteniyor. Türkiye, geçmişte pek çok defa Milli Yas ilan etti fakat 12 asker için bu yapılmadı ve bu durum eleştirilere yol açtı. Milli Yas, bir ülkenin başına gelen büyük felaket veya kayıplar karşısında gösterdiği üzüntü ve saygının bir ifadesidir. Milli Yas ilan edildiğinde, bayraklar yarıya indirilir ve resmi kurumlar tatil edilir.

Milli Yas Nedir?

Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin vatandaşlarının büyük çoğunluğunun ortak bir acı veya kayıp yaşadığı ve bunu anmak için çeşitli eylemlerde bulunduğu günlerdir.

Bu günler; o ülkeye veya başka bir yere bağlı önemli bir kişi veya kişilerin vefatı, defin töreni veya bunların anma günü sebebiyle devletler tarafından duyurulur. Bunun yanı sıra, bir ülkede meydana gelen doğal felaket, kaza, savaş veya terör olayı sonucunda da ulusal yas ilan edilir. Bayrakların yarıya çekilmesi ve saygı duruşu sıkça uygulanan bir gelenektir.

Milli Yas İlan Edildi Mi?

İYİ Parti lideri Meral Akşener, “12 evladımızın şehit olması; millî bir sorundur ve millî bir üzüntüdür. Bu nedenle Türk Milleti’nin millî yasını yaşamaktadır. Suud’ların kralı vefat ettiğinde bile hızlıca ilan edilen yasın, bugün evlatlarımız için esirgenmesi bizim için kabul edilebilir değil” ifadelerini kullandı.

CHP lideri Özgür Özel, sınır ötesi askeri harekâtlarda şehit olan asker sayısı hakkında doğru bilgi verilmesi gerektiğini belirtti. Özel, doğru bilgi almadan ve sorulara cevap verilmeden AKP ile ortak bir bildiriye imza atmayacaklarını açıkladı.

Fakat iktidar Milli Yas ilan ettiğini henüz açıklamadı.

Milli Yas Olunca Ne Oluyor?

Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin vatandaşlarının büyük kısmının ortak bir acı veya kayıp nedeniyle yas tuttuğu ve anma törenleri düzenlediği gündür.

Bu günler; o ülkeye veya başka bir yere mensup önemli bir kişi veya kişilerin vefatı, defin işlemi veya bunların anma günü sebebiyle devletler tarafından duyurulur. Bunun yanında, bir ülkede meydana gelen doğal felaket, kaza, savaş veya terör olayı sonucunda da ulusal yas ilan edilir. Milli yas ilan edildiğinde, ülkede çıkan büyük bir sorun, kayıp veya olay karşısında halkın üzüntüsünü ve saygısını göstermek için bir takım etkinlik askıya alınır. Bu dönemde, resmi törenler ve eğlence etkinlikleri çoğunlukla ertelenir veya iptal edilir. Milli yas boyunca bayraklar yarıya çekilir.

25 Ara 2023 - 11:52 - Gündem