Japonya'da 7.4 Şiddetinde Deprem Oldu! Tsunami Olacak Mı?

Japonya’nın kuzey bölgesinde sabah vakti güçlü bir deprem oldu.

Japonya’nın 7.4 büyüklüğündeki bir depremle sarsıldığını devlet televizyonu NHK bildirdi. Japonya Meteoroloji Ajansı, tsunami tehlikesi nedeniyle sahil bölgeleri Ishikawa, Niigata ve Toyama’da yaşayanları güvenli yerlere gitmeleri konusunda uyardı.

Japonya'da 7.4 Şiddetinde Deprem

Nükleer santrallerde herhangi bir sorun olmadığı söylenirken, Japon Denizi’nde 1 metre yüksekliğinde tsunami dalgaları görüldü. Yetkililer daha yüksek dalgaların olabileceği konusunda uyardı.

ABD Jeolojik Araştırmalar ve Japan Meteoroloji Ajansı, depremin yerel saatle 16.10’da olduğunu ve tsunami tehlikesi olduğunu duyurdu. Depremin merkezinin Ishikawa bölgesindeki Anamizu’nun kuzeydoğusu olduğu ve 10 kilometre derinlikte meydana geldiği bildirildi.

Japonya'da Tsunami Uyarısı Yapıldı

Depremler sonrası bölgede tsunami tehlikesi var. Buna göre bölge sahilinde yerel saatle 17.00’ye kadar 3 ila 5 metre yüksekliğinde dalgalar gelebilir.

Sarsıntı İşikawa’da ve yakınlarında bulunan Fukui, Niigata gibi eyaletlerde ve Tokyo’da ve çevresinde hissedildi. JMA, tsunaminin 5 metreden büyük dalgalar oluşturabileceğini söyledi ve kıyıda yaşayanlara yüksek yerlere ve binaların üst katlarına kaçmalarını istedi.

Depremden sonra, 4.3 ile 5.2 arasında büyüklüğü olan 8 artçı sarsıntı oldu.

Japonya Depreminde Ölen Var Mı?

Japonya’nın batısında bulunan İşikawa eyaletinde 5,7 ve 7,4 büyüklüğünde depremler oldu, birçok bina çöktü, ölü ve yaralıların sayısı henüz bilinmiyor.

01 Oca 2024 - 11:22 - Dünya