Evlilikte 25 Yılını Dolduran Kadınlar Emekli Mi Olacak? İşte TBMM'ye Yapılan Başvurular

25 yıllık evli kadınların emeklilik hakkı kazanmasını veya serpme kahvaltının yasaklanmasını isteyenler gibi çok çeşitli talepler, TBMM Dilekçe Komisyonuna ulaştı.

Yüzlerce ilginç dilekçe, TBMM Dilekçe Komisyonuna ulaştı. Bunlar arasında 25 yıllık evli kadınların emekli olmasını sağlayacak düzenleme isteyenler de vardı. Serpme kahvaltının gıda israfına yol açtığı için yasaklanmasını talep edenler de.

Her Mahalle'de Bir Camii Nöbetçi Olarak Açık Kalsın

TBMM Dilekçe Komisyonu, 15 Mayıs 2023’te başlayan 28. Yasama Dönemi’nde 15 Kasım 2023 tarihine kadar gelen yaklaşık 5 bin dilekçe ve şikayeti değerlendirdi. Bu dilekçelerden biri de her mahallede nöbetçi cami bulundurulmasını istiyordu.

Komisyona Kaç Tane Dilekçe Geldi?

Komisyona 3 bin 501 erkek ve 1453 kadın dilekçe gönderdi. Bu dilekçelerin yüzde 90’ı e-posta ile, kalanı ise elden, faks, posta veya milletvekilleri vasıtasıyla ulaştı. Dilekçe Komisyonu Başkanlık Divanı, 9 toplantıda, geçen dönemden kalanlarla birlikte 12 bin 386 dilekçeye karar verdi.

84 dilekçe ise yasalara uygun olmadığı veya tekrarlı olduğu için reddedildi. Diğer dilekçelerin değerlendirilmesi sürüyor.

25 Yıl Evli Olan Kadınlara Emeklilik Hakkı

Komisyona ilginç talepler içeren dilekçeler de ulaştı. M.E. adlı bir erkek, Konya’dan Komisyona dilekçe göndererek, 25 yıllık evli kadınların emekli olabileceği bir düzenleme istedi.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlık Divanı, dilekçeyi inceledi ve bu talebin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda veya bazı yasalarda değişiklik yapılmasını gerektirdiğini belirtti. Ayrıca, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun ve TBMM İçtüzüğü’nün 116’ncı maddesine göre, dilekçeyle ilgili Komisyonun başka bir işlem yapamayacağına karar verdi.

İsrail Ürünlerinin Tamamı Kaldırılsın

Komisyona Gazze’de İsrail’in saldırılarını durdurması için çok sayıda talep geldi.

Dilekçelerde Türkiye’nin İsrail’e tepki göstermesi, Filistin için gönüllü asker alınması, İsrail ürünlerinin yasaklanması, İsrail Büyükelçiliğinin kapatılması, İsrail vatandaşı olan Türklerin vatandaşlıktan atılması ve Gazze’ye kan bağışı yapılması gibi istekler bulunuyordu.

Serpme Kahvaltı Kaldırılsın

Komisyona gelen dilekçelerde ilginç istekler vardı. Bunlar arasında kripto para dolandırıcılarına karşı önlem alınması, serpme kahvaltının israf olduğu için yasaklanması, her mahallede bir caminin sürekli açık tutulması, yat sahibi olanlardan daha fazla MTV alınması, sokak kutlamalarının engellenmesi gibi talepler bulunuyordu.

02 Oca 2024 - 17:33 - Gündem