Yılın İlk Meteor Yağmuru "Quadrantid" Ne Zaman? Türkiye'den Görülecek Mi?

Quadrantid meteor yağmuru, Çoban takımyıldızı yönünden geliyor ve 4 Ocak 2024’te en yoğun halini alacak. Bu meteor yağmurunu Türkiye’den de gözlemlemek mümkün olacak.

Quadrantid meteor yağmuru, ocak ayının ilk günlerinde görülebilen bir gök olayıdır ve yılın en görkemli meteor yağmurlarından biri sayılır.

Quadrantid Meteor Yağmuru Nedir?

Quadrantid`de saatte ortalama 110-120 meteor gökyüzünde beliriyor. Bu, her yıl en yoğun meteor yağmurlarından biri oluyor. Quadrantid, zirvesine ulaştıktan sonra sadece altı saat sürüyor.

Bir sonraki izleme fırsatı ise 12 ay sonra oluyor. Quadrantidlerin kaynak noktası (gökyüzünde göründükleri yer) Kuzey Yarımküre’de en iyi şekilde görülüyor. Bu nokta, Büyük Kepçe`nin altında, Boötes ve Draco takımyıldızlarının arasında bulunuyor.

Dünya, Güneş Sistemi’nde hareket eden bir kayaçtan kopan parçaların içinden geçtiği zaman bu oluyor. Bu kayaçların çoğu kuyruklu yıldız, ama bazı meteor yağmurları da asteroit kaynaklı oluyor.

Meteor yağmurlarını izlemek için teleskop veya başka bir alet gerekmiyor. Yıldız kayması da denilen bu gök olayı, Türkiye’den de havanın açık olduğu yerlerden görülebiliyor.

Quadrantid Meteor Yağmuru Ne Zaman?

Quadrantid meteor yağmurunda saatte 120 tane “yıldız kayması” gözlenecek ve meteor yağmuru 3 gece boyunca devam edecek.

Meteor yağmurunu Kuzey Yarımküre’de kuzeydoğu yönünden takip edebileceğiz ve 23.00`den sonra en iyi şekilde görülebilecek. Quadrantid meteor yağmuru, 4 Ocak 2024’te en yoğun halini alacak ve Türkiye’den de izlenebilecek.

Quadrantid Meteor Yağmuru Türkiye'de Nereden İzlenir?

Quadrantid’i daha iyi izlemek için en karanlık yeri seçin. Meteorları daha iyi görebilmek için gökyüzünü geniş bir açıdan izlemeniz gerekir, bu yüzden teleskop veya dürbün kullanmanıza gerek yoktur.

Gözlerinizin karanlığa uyum sağlaması için yaklaşık 30 dakika beklemeniz gerektiğini unutmayın.

03 Oca 2024 - 10:58 - Yaşam