Evde Bakım Desteğinden Kimler Faydalanır? Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2024? Son Dakika!

2024 memur zammı sonucunda evde bakım maaşının ne kadar olduğu, merak edilen ve araştırılan konuların başında geliyor. Memur maaşları 6 aylık enflasyon farkına göre güncellendi ve zam oranı yüzde 49,25 oldu. Peki, evde bakım maaşı ne kadar arttı, yeni tutarı ne oldu? 2024 memur zammı sonrası engelli maaşı ne kadar?

  • 2024 evde bakım maaşı ne kadar, memur zammı sonrasında merak edilen ve araştırılan konuların başında geliyor. Evde bakım maaşı ödemeleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından veriliyor ve 2024 yılında zamla birlikte yatırılacak. Peki, evde bakım maaşı ne kadar arttı, yeni miktarı ne oldu?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2024?

Memur maaşlarına yapılan zam evde bakım maaşını da etkiledi ve yüzde 49,25 oranında arttı. Böylece; 2023 Temmuz ayında 5 bin 98 TL olan evde bakım yardımı 2024 Ocak ayından itibaren 7 bin 638 TL’ye yükseldi.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı almak isteyen engelli kişi, ikamet ettiği yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya İlçe Müdürlüklerine müracaat eder. Evde bakım maaşı için gelir şartları, bakıma ihtiyacı olanlık şartı, ağır engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu gibi bilgiler değerlendirilir.

Evde Bakım Desteği Kimlere Verilir?

Engelli kişilerin evde bakım desteği alması için üç koşul vardır.

  • Hangi gelir türü olursa olsun toplam gelirleri esas alınarak kendilerinin veya bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir miktarının, bir aylık net asgari ücretin 2/3’ü kadar veya daha az olduğu gelir testi raporuyla belirlenmesi,
  • Engelli kişinin hastanelerden alacağı engelli sağlık kurulu raporunda ağır engelli bölümünde kesinlikle “Evet” ifadesinin olması,
  • Engelli kişinin başkasına ihtiyaç duymadan yaşayamayacak derecede bakıma muhtaç olduğunun bakım heyeti raporuyla saptanması, gereklidir.

Evde bakım desteği almak için engelli kişinin yaşadığı yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne veya varsa Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmesi gerekmektedir. Müdürlüklerin olmadığı yerlerde ise Kaymakamlıklara başvuru yapılabilir.

04 Oca 2024 - 10:15 - Ekonomi