Hasan Ege Karanfil Kimdir? Koç Üniversitesi Alevi Öğrenci Yurtta İşkence Gördüğünü Söyledi!

TÜBİTAK’ta birincilik kazanan üniversiteli F. B., Koç Üniversitesi’nin yurt odasında Hasan Ege Karanfil ve Arda D. isimli oda arkadaşlarının saldırısına maruz kaldı.

Üniversiteli F. B., TÜBİTAK’ta birincilik kazandıktan sonra oda arkadaşlarının saldırısına maruz kaldı. Beli ve yüzü bıçaklanan öğrenci, oda arkadaşlarının kendisini Alevi diye dövdüğünü iddia etti. Ancak, F.B.'ye saldırdığı söylenen oda arkadaşı bu iddiaları yalanladı.

Hasan Efe Karanfil, üniversiteye sunduğu savunmasında F.B.'nin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu öne sürdü. Cumhuriyet gazetesi, Hasan Efe Karanfil’in savunmasını ele geçirdi. Koç Üniversitesi ise yaşanan olayla ilgili bir açıklama yaptı.

Hasan Efe Karanfil Kimdir?

Dinçer Gökçe’nin HalkTV’de yaptığı habere göre Karanfil, F.B.'ye kemerle yüzüne vurdu, ütüyle yüzünü yakmaya çalıştı. Diğer oda arkadaşı Arda D. de F. B.'ye önce boğazından bıçakladı. Sonra da yüzünü ve karnını kesip biçti.

Yaralanan F.B. çığlık atınca diğer öğrenciler ve güvenlik görevlisi ona yardıma koştu. F.B.'nin saldırıya uğradığını anlayan öğrenciler yangın alarmını çalarak güvenliği uyandırdı.

Koç Üniversitesi Yurdunda Olay!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı soruşturmaya göre olay, geçen 15 Kasım gecesi meydana geldi.

F. B., 13-14 Kasım’da yaşadığı baskı yüzünden okulun laboratuvarında kalmıştı. 15 Kasım gecesi banyo yapmak amacıyla odasına döndüğünde saldırıya uğradı.

Hasan Ege Karanfil’in daha önce kemerle dövdüğü, ütüyle yüzünü yakmaya kalktığı F. B., banyodan çıkarken Arda D. tarafından saldırıya maruz kaldı. Arda D., derslerde kullandığı ve ucunda keskin bir cisim olan kretuarı F. B.'ye doğrulttu.

Bornozlu olan F. B.'yi boğazından bıçaklamaya çalışan Arda D., bu kişinin kendisini savunması sonucu yüzünü ve karnını yaraladı. F. B., bir süre güvenliğin gelmesini umarak bekledi. Sonra ambulans gelip onu hastaneye götürdü.

Arda D. Kimdir?

Arda D., savcılığa verdiği ifadesinde F. B.'nin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia ederek “Bana saldırmaya devam etti. O sırada yaşadığım olayın öfkesiyle derslerde kullandığım ve neşterli sanat bıçağı denilen ucunda kesici cisim olan alet ile F.'yi yüzünden ve belinden kesip yaraladım” diye konuştu. F. B., Arda D.'nin, yüzünü yaraladıktan sonra da kendisine yumruk attığını belirtti.

Hasan Efe Karanfil Sözlü Tacize Uğradıklarını Söyledi

Hasan Efe Karanfil, Cumhuriyet Haber’e ulaşarak Koç Üniversitesi Yurt ve Konaklama Direktörlüğü’ne verdiği savunmada, Arda D. ile kendisine karşı cinsel taciz, cinsel saldırı, zorbalık, sistematik şekilde hakaret ve taciz suçlarını işlediğini belirtiyor.

Karanfil’in savunmasında şöyle diyor:

“Sürekli olarak benim önümdeki notlara ve bilgisayarımın ekranına bakıyormuş gibi yaparak çalışma masama doğru gelip elini omzuma atıyormuş gibi yapıp omuzlarımı ve göğsümün üst kısmını okşamaktaydı. Bu zaman dilimi boyunca F.B. adlı öğrenci, düzenli ve sistematik olarak benim cinsel yönelimimin eşcinsel olduğunu iddia etmiş ve beni buna inandırmaya çalışmış; ben bunu her seferinde reddetmeme rağmen inatla ve ısrarla bu tür sözlerini sürdürmüş, sadece bununla kalmayıp psikolojik olarak zarar verici manipülatif sözler, hakaretler ve cinsel tacizler ile bu yaptığı eylemi pekiştirmiştir."

Koç Üniversitesi'nden Olaya Açıklama

Koç Üniversitesi yaşanan olayla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Akademik bir kurum olarak bilime ve insanlığa hizmet etme amacıyla kurulduk. Bu nedenle, şiddetin ve ayrımcılığın herhangi bir biçiminin asla kabul edilemeyeceği ilkemizden ödün veremeyiz. Bu doğrultuda, üniversitemizde meydana gelen olayla ilgili gerekli soruşturmalar hemen başlatılmıştır ve konu yargıya intikal etmiştir. Kamuoyuna duyurulur.”

İthaki Yayınevi Sözleşmeyi Fesh Etti

Olayın ortaya çıkması ile birlikte Karanfil’in İthaki Yayınevi’nden yayınlanan bir şiir kitabının yazarı olduğu anlaşıldı.

İthaki Yayınevi de Karanfil’in sözleşmesini iptal ettiğini açıkladı.

05 Oca 2024 - 10:25 - Gündem