Beril Talu ve Kıvanç Talu Yakalandı! Beril Talu Kimdir? Kıvanç Talu Kimdir? Ponzi Sistemi Nedir?

Kıvanç Talu ve Beril Talu adlı sosyal medya fenomenleri, yaklaşık 150 milyonluk dolandırıcılık yaparak yurt dışına firar ettiği öne sürülmüştü. Polis ekipleri, şikayetler üzerine harekete geçerek çifti yakalamayı başardı.

Sosyal medya fenomeni Kıvanç Talu ve reklamcı eşi Beril Talu, ‘Var Böyle Tipler’ isimli Instagram hesabıyla ünlüydü. Çiftin, işbirliği bahanesiyle çevrelerinden para toplayıp, bu parayla yurt dışına firar ettiği iddiası üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Kıvanç Talu ve Beril Talu Yakalandı

Şüpheliler Kıvanç Talu ve Beril Talu, soruşturma çerçevesinde gözaltına alındı.

Talu çifti Gürcistan’dan Sabiha Gökçen Havalimanı’na geldiklerinde polis ekipleri tarafından yakalandı. Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri biten Kıvanç Talu ve Beril Talu adliyeye gönderildi.

Beril Talu ve Kıvanç Talu Neden Yakalandı?

Kıvanç ve Beril Talu, arkadaşlarını ve yakın çevresini işbirliği bahanesiyle kandırdıkları iddia ediliyor. İddiaya göre, fenomenler, teklife katılanlardan para toplayıp, yüksek faizle geri vereceklerine söz verdiler.

Fakat, sosyal medya hesaplarını da silen çiftle, hiçbir platform üzerinden iletişim kurulamadı. Çiftin yeni bir sosyal medya hesabı açtıkları ve 1 Kasım’da açıklama yapacakları öne sürüldü.

Kıvanç Talu Kimdir?

Kıvanç Talu, 1988 yılında Ankara’da memur bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirdikten sonra 2007 yılında reklam yazarlığına başladı.

Talu, 2010 yılında TV8’de Özgür Çakıt ve Nihal Yalçın’la birlikte ‘Yalanını Sevsinler’ adlı talk show programını sundu, ancak program altı bölüm sonra bitti. “Var Böyle Tipler” isimli kısa videolarıyla ünlenen Talu, 2016’da kreatif direktörlükten ayrılarak oyunculuk, seslendirme ve sosyal medya gibi alanlarda tek başına çalışmaya devam etti.

Beril Talu Kimdir?

Beril Talu, 1991 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi İzmir Özel Türk Koleji’nde bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni okuyan Beril Talu, reklam ajanslarında çalışma hayatına başladı.

Ponzi Sistemi Nedir?

Ponzi şeması veya Ponzi sistemi, yüksek kâr vaat eden bir üretimmiş gibi yansıtarak yatırımcıları sisteme dahil etmeyi hedefleyen ve ilk yatırım yapanlara ödemeyi sisteme sonradan girenlerin parasıyla gerçekleştiren bir dolandırıcılık biçimidir.

Yüksek kâr getiren bir üretim bulunduğu, bu üretim aracılığıyla yatırımcılara para dağıtıldığı ileri sürülür ve bu şekilde sisteme yeni yatırımcılar katılmaya teşvik edilir. Ponzi şemasına katılımlar durduğu zaman, kâr getiren bir üretim olmadığından yeni yatırım yapanlara ödeme yapılamaz, sistem çöküp ponzi şeması biter.

05 Oca 2024 - 10:57 - Gündem