Fatih Maçoğlu Kimdir? Fatih Maçoğlu Kadıköy Başkan Adayı Olduğunu Açıkladı! Halk TV Yayını Olay Oldu

Fatih Mehmet Maçoğlu’nun kariyeri ve hayatı, gündemdeki haberlerle ilgi çekiyor. Maçoğlu, Tunceli merkez Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyor. Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir, nereden gelmektedir?

‘Komünist başkan’ Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin en ilgi çekici adaylarından biri. Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi’nin Kadıköy adayı olarak duyuruldu. Halk TV’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Maçoğlu’na ‘Neden Kadıköy?’ diye sık sık soruldu. Canlı yayın sosyal medyada konuşuldu.

Fatih Maçoğlu Kimdir?

Yoksul bir ailenin on bir çocuğundan biri olan Fatih Mehmet Maçoğlu, 1968’de Ovacık’ın Çemberlitaş Köyü’nde dünyaya geldi. Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda ilkokulu bitirdi. Sonra Bingöl Sağlık Lisesi’ne girdi. Maçoğlu, Bingöl Sağlık Lisesi’ni bitirdikten sonra Konya Bozkır Hisarlık kasabasında sağlık memuru olarak çalışmaya başladı. Askerlik nedeniyle Tunceli Pertek Pınarlar Sağlık Ocağı’na atandı. Askerlik sonrası Pertek ilçesi Merkez Sağlık Ocağı’nda çalıştı.

1996 yılında Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası’nın etkin bir üyesi oldu ve işyeri temsilciliği yaptı. 2007’den 2017’ye kadar Tunceli Devlet Hastanesi’nin Acil Polikliniği’nde çalışan Maçoğlu, 2014 yerel seçimleri için kamudan ayrılarak Tunceli’nin Ovacık ilçesine belediye başkan adayı oldu. Evli ve iki çocuk babası olan Maçoğlu, 2014’te yerel seçimlerde Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) adayı olarak Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) Ovacık Belediye Başkanı seçildi ve Ovacık’ta beş yıl görev yaptı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) adayı olarak TKP listesinden Tunceli merkez Belediye Başkanı seçilen Maçoğlu, halen bu görevi sürdürüyor.

Fatih Maçoğlu Kadıköy Belediye Başkan Adayı Mı?

Fatih Mehmet Maçoğlu, ‘komünist başkan’ olarak tanınan ve yerel seçimlerde en çok konuşulan isimlerden biri.

Türkiye’nin ilk TKP’li belediye başkanı olan Maçoğlu, bu sefer CHP’nin kalesi sayılan ilçelerden Kadıköy’de aday oldu. Maçoğlu’nun adaylığı, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) tarafından cuma günü şu sözlerle açıklandı:

“Maçoğlu yoldaşımız, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde TKP çatı partisi altında demokratik, sol-sosyalist güçlerin ortak adayı olarak yerel seçimlere katılacaktır.”

TKP "Gündemimizde Yoktu" Dedi

Maçoğlu’nun Kadıköy adaylığı, TKP’den yapılan açıklamada önceden planlanmış bir şey olmadığı ifade edildi.

“Türkiye Komünist Partisi’nin konuyla ilgili değerlendirme süreci sürüyor. Kadıköy, TKP’nin bu konuda gündemine aldığı bir ilçe değildi. Kadıköy’de uzun yılların çalışmasıyla güçlü bir örgütümüz var. Ama partimiz sayın Maçoğlu’nun İstanbul ya da İzmir’de farklı ilçelerde aday olmasını uygun buluyordu. Elbette sayın Maçoğlu ve SMF’nin bu konudaki seçimlerine saygımız var” denildi.

Fatih Maçoğlu'nun Konuk Olduğu Halk TV Yayını Çok Konuşuldu

Maçoğlu, Halk TV canlı yayınına katıldı ve gazeteciler Şirin Payzın, Barış Terkoğlu ve Seyhan Avşar tarafından neden Kadıköy’den aday olduğu sorusuyla karşılaştı. Kadıköy’ün CHP’nin kalesi olduğu da vurgulanan soruların bir bölümü şu şekildeydi:

Şirin Payzın: "Kadıköy adaylığınızı birden açıkladınız. Biz ve birçok kişi şunu merak ettik: Ne ilgisi var? Barış Terkoğlu: Tunceli’den Kadıköy’e bir belediye başkan adayı gelmesi o şehir için bir problem olmaz mı?"

Seyhan Avşar: "Neden muhalefeti değil de iktidarı zorluyorsunuz diye konuşuluyor…"

Şirin Payzın: "Neden Tunceli kesinlikle sizin derken oradan ayrılıp Kadıköy gibi riskli ve CHP’nin de kalesi olan ve dengelerin de kırılgan olduğu bir yere giriyorsunuz? Taş ağırlığını yerinde gösterir, niye orada durmuyorsunuz?

Barış Terkoğlu: "Sizin Tunceli projelerinize karşı çıkanlar diyor ki ‘Zaten Tunceli’den girse kaybedecekti, onun için Kadıköy’den aday oldu."

Şirin Payzın: "AK Parti ile değil de CHP ile rekabet ediyorsunuz gibi. Neden AK Parti ile değil?"

Şirin Payzın: "Niye orada durmuyorsunuz? Gidecekseniz neden Hatay’a gitmiyorsunuz?"

09 Oca 2024 - 14:12 - Siyaset