Ekvador Olaylarında Son Durum Neler? Ekvador Başkanı Kimdir? Ekvador İç Savaşı 2024

Ekvador’da en büyük uyuşturucu çetesi lideri yüksek güvenlikli hapishaneden firar edince ülkede kriz çıktı. Ekvador 60 gün OHAL ilan ederken, yerel medyada çok polisin rehin alındığı, silahlı kişilerin canlı yayına girdiği haberleri yayıldı. Ayrıca Ekvador’un yanıbaşındaki Peru da şiddetin artması üzerine acil durum ilan etti.

Ekvador’da en büyük uyuşturucu çetesi lideri hapishaneden firar edince ülkede kriz patlak verdi. Ekvador dün OHAL ilan ettiğini duyururken, ülkede şiddetli olaylar arttı.

Ekvador'da OHAL İlan Edildi

Ekvador’da “Los Choneros” çetesinin lideri Jose Adolfo Macias Villamar, 7 Ocak’ta Guayaquil’deki hapishaneden firar ettiği açıklanmıştı.

Villamar, 2011’de cinayet ve uyuşturucu ticareti gibi çeşitli suçlardan dolayı 34 yıl hapse mahkum edilmişti. Çete liderinin hapishaneden kaçışının sonrasında Devlet Başkanı Noboa, OHAL ilan ettiğini duyurmuştu.

Ekvador'da Hapishaneden Kaçan Çete Lideri Kimdir?

“Fito” lakaplı Adolfo Macias Salazar ve birkaç mahkum Guayas’taki hapishaneden firar edince, Devlet Başkanlığı İletişim Genel Sekreteri Roberto Izuriete dün 3 bin güvenlik gücünün operasyona başladığını açıklamış, bu kişilerin çok tehlikeli olduğunu belirtmişti.

Izuriete, Devlet Başkanı Noboa’nın bu durum sebebiyle OHAL ilan ettiğini, bu sürede gece 23.00 ile 05.00 arası sokağa çıkmanın yasak olduğunu bildirmişti.

Çeteler, Polis ve Asker Kaçırıyor

Ekvador’da 60 gün sürecek OHAL ilan edilmesinin ardından suç örgütleri pek çok polisi rehin aldı ve araçları yaktı.

Ekvador Emniyet Birimi X’te paylaştığı mesajda, “Suçluların peşine özel birlikler düştü. Bu olayların hesabı sorulacak.” dedi.

Sosyal medyada yayınlanan videolarda, çete üyeleri tarafından kaçırılan ve başlarına silah tutulan polisler, Devlet Başkanı Noboa’dan kurtarılmalarını istedi. Ülke medyasında çıkan haberlere göre, hapishanelerdeki çete üyeleri 130’dan fazla gardiyanı esir aldı ve bazılarını katletti.

Guayaquil’de bazı yerlerde güvenlik güçleri ile silahlı kişiler arasında çatışmalar devam ediyor.

Ekvador'da Çeteler Canlı Yayında Bir Televizyonu Bastı

“TC Television” adlı televizyon kanalının Guayaquil’deki stüdyosuna, canlı yayın esnasında silahlı kişiler saldırdı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, maskeli kişilerin, stüdyodakileri esir aldığı, spikerin cebine bomba yerleştirdiği görüldü.

Görüntülerde ayrıca saldırganlardan bazılarının, el bombası dahil çeşitli bombaları kameraya gösterdiği yer aldı.

Ekvador polisi, çete üyeleri tarafından rehin alınan 3 polisin Machale’de yapılan operasyonla kurtarıldığını, diğer polisler ve gardiyanlar için de operasyonların devam ettiğini bildirdi.

Ekvador Devlet Başkanı Ne Dedi?

Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, “Silahlı İç Çatışma Hali” ilan ettiklerini söyleyerek, “Çeteleri yok etmek için silahlı kuvvetlere emir verdim.” dedi.

Sosyal medya hesabı X’te paylaştığı mesajda, ülkede “Silahlı İç Çatışma Hali” ilan ettiklerini belirten Noboa, “Silahlı kuvvetlere çeteleri etkisiz hale getirmeleri için emir verdim. Terör örgütlerine ülkenin barışını bozdurmaya izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Noboa, organize suç örgütlerinin isimlerini tek tek yazarak, bu örgütleri yok etmek için silahlı kuvvetlere tam yetki tanıdı.

10 Oca 2024 - 09:42 - Dünya