Regaip Kandili Ne Zaman? Regaip Kandili Nedir? Regaip Kandili Mesajları

Regaip Kandili, 2024 yılında ocak ayında kutlanacak. Mübarek üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili, pek çok ibadet ve dua ile ihya edilecek. Regaip Kandili ne zaman? Regaip Kandili’nin tarihi ve önemi hakkında bilgiler haberimizde…

Regaip Kandili yaklaşıyor. Hicri Takvime göre Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip Kandili gecesinde Kuran-ı Kerim tilaveti, çokça istiğfar etmek, nafile namaz veya kaza namazları kılmak mümkün olan ibadetler arasındadır. Regaip Kandili 2024 ne zaman idrak edilecek?

Regaip Kandili Nedir?

“Regaip” kelimesi Arapça kökenli olup Türkçe’de “rağbet gören” ve “istenen” anlamına gelir. Sözlükte “kendisine rağbet gören şey, çok ve kıymetli bağış” anlamına gelen regaip, hadis ve fıkıh literatüründe ise “bol sevap, mükafat, faziletli amel” Müslümanlara Regaip Kandili’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti, istiğfar, dua ve zikir yapmaları öneriliyor.

Regaibin diğer kandillerden ayrılan yönü hem Recep ayında olması hem de Cuma gecesi olmasıdır. Ayrıca Recep ayının özelliklerinden biri de Regaib Kandili ve Mirac Kandili adıyla bilinen iki kandilin bu ayda yer almasıdır. Bu günler ve geceler, kendimizi gözden geçirme ve değerlendirme açısından önemlidir.

Regâib, Türkçe’de kandil dediğimiz mübârek gecelerden birinin adıdır. Zamanı: Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Recep ayının, Müslümanlar arasında kutsal sayılan ilk cuma gecesi Regaib Kandilidir. Bu gecede Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının verildiğine inanılır.

Regaip Kandili Ne Zaman 2024?

Regaip Kandili 2024 yılında 11 Ocak Perşembe gecesi 12 Ocak Cumaya geçerken idrak edilecek. Regaip Kandili, Mübarek üç ayların ilk kandili olarak sayılır.

Regaip Kandili Mesajları

  • “Sevgi ve merhametin hayatımızın merkezinde olduğu, hayatımızı iyilik üzerine kuracağımız niyetiyle, içtenliğiyle… Mübarek Regaip Kandilimiz hayırlı olsun.”

  • “Regaip kandilimiz hayırlı olsun. Bu mübarek zamanlar, kendimizi, özümüzü tanıyabilmemiz; anlayışımızı geliştirmemiz ve daha olgun insanlar olmamız için fırsat olsun”

  • “Ramazanın habercisi, ilahi rahmetin yayıldığı bu faziletli gecenin günahlarımızdan temizlenip hayırlı işler yapmamıza vesile olması dileğiyle, Regaip Kandilimiz hayırlı olsun.”

  • “Dilimizde dua ettiğimiz aklımızdan geçen ne varsa Rabbim tüm dileklerimizi kabul etsin.”

10 Oca 2024 - 16:14 - Gündem